Vincentka-golfinfo

Murhof-750V roce 1962 se několik rakouských osobností zajímajících se o golf sešlo v hotelu Erzherzog Johann v Grazu, aby založili golfový klub Murhof. Dnes je Murgof Gruppe největším hráčem na německy hovořícím golfovém poli. Přes všechny další přírůstky zůstal Golfclub Murhof vlajkovou lodí skupiny.

Golfklub Murhof u městečka Frohnleiten v údolí řeky Mur kousek nad Grazem patří k nejzajímavějším a nejpopulárnějším hřištím Rakouska. A Murhof Gruppe, to si tehdy těch šestnáct, kteří klub v onom podzimním dni zakládalo, asi neumělo představit. Na schůzku je sezval Carl-Anton Goess-Saurau, vizionář, muž se šlechtickým jménem i titulem, který se stal i prvním prezidentem.
Vybrali si nádherné místo, ostrov omývaný z jedné strany řekou Mur a z druhé umělým kanálem, úplná rovina mezi štýrskými kopci, hřiště i celé okolí je trvale sytě zelené. Uprostřed hřiště stojí romantický, stromy a další zelení obklopený nevelký Murhof Hotel & Restaurant.

Rozběh se neobešel bez nesnází, tak je tomu ale asi podobné i jinde. O dva roky později, v květnu 1964, otevřeli devítku, a že tehdy bylo v okolí golfových hřišť jako šafránu, členové se jen hrnuli. V roce 1973 přibylo dalších devět jamek. Nádherná osmnáctka brzy přitáhla i amatérská mistrovství Evropy a řadu národních turnajů.
Osmnáct jamek už poté nestačilo, a tak přidali další včetně tréninkových prostor, v roce 1994 vzniklo devět zajímavých jamek, samé třípary, přímo v Grazu. A protože i syn původního prezidenta Johannes Goess-Saurau je vizionář, začaly golfové plány narůstat.
Druhou osmnáctkou rostoucí skupiny se stal GC Maria Lankovitz, ten převzala tehdy právě založená Murhof Gruppe na přelomu století, následovalo převzetí tří hřišť a v roce 2002 začala stavba vlastní osmnáctky Almenland. Hned další rok se stavělo na jihu Grazu: nová městská devítka, s tehdy novým konceptem „pay and play" ulehčovala novicům vstup mezi golfisty.

O několik let později začala skupina expandovat směrem k Vídni, osmnáctijamková hřiště přibývala stále větším tempem. A na druhou stranu, na jih do Korutan, což byl další logický krok expanze. Sedmadvacítka Klagenfurt-Seltenheim a osmnáctka Schloss Finkenstein patří ke korutanským klenotům. V roce 2012 se pod křídly Murhof Gruppe octla i německá Golf Range Deutschland. Dnes provozuje skupina jen v Rakousku 24 hřišť včetně několika velkých skvostů, v jejím království hraje 20 000 členů. Deset dalších hřišť spadá pod Murhof Gruppe v Německu.

Jak už bylo řečeno, vlajkovou lodí zůstává GC Murhof. Před golfem zde předchozí vlastníci šlechtili závodní koně, původní panský dům uprostřed hřiště přestavěli na zmíněný hotel s klubovnou. Vlastníka Murhof Gruppe pana Johannees Goess-Saurau těší, že dokázali zachovat romantický vzhled a styl místa, včetně hotelových pokojů.
Líbilo se tady i Jacku Nicklausovi, který Murhof navštívil a hrál zde v roce 1989. Tehdejší sestava byla vysokokarátová – s Nicklausem hráli oba Goess - Saurau a z mnoha sportů známý šlechtický sportovec Hubertus von Hohenlohe. A kromě mužské European Tour už Murhof navštívíly snad všechny turnaje mezinárodní třídy včetně ženské LET, o rakouských ani nemluvě.

Když dnes zajedete na hřiště, panuje tu běžný provoz, nic hóch nóbl a privátního. Ale něco přece – o víkendu tam může host hrát jen v doprovodu člena klubu. A když si koupíte do hotelu Murhof golfový balíček, patří do něj kromě ubytování a hry v GC Murhof i neomezená hra na všech 24 hřištích Murhof Gruppe – račte si vybrat...

Převzato z časopisu GOLF 9-10/2020
Text: Ivo Doušek, foto: GC Murhof
Více informací na www.murhof.at


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...