Vincentka-golfinfo

Valimaki-750Finskou společnost NOKIA asi není třeba nijak dlouze představovat. V současné době sídlí ve městě Espoo, založena však byla už v roce 1865 nedaleko Tampere – ve městě Nokia. A právě tady se před dvaadvaceti lety narodil Sami Välimäki: pro mnohé ještě stále docela neznámé golfové jméno, pro jiné ale finská kometa, která to může dotáhnout zatraceně daleko.

Jen čtyři finští golfisté dosud dokázali vyhrát turnaj z kalendáře PGA European Tour. Prvním z nich byl před třinácti lety Mikko Ilonen (2007), který ovládl Enjoy Jakarta Astro Indonesia Open. A sbíral i další úspěchy – dělil deváté místo na Open Championship, byl sedmý na PGA Championship, ve světovém žebříčku se vydrápal až na 37. místo a na evropském okruhu ovládl celkem pět turnajů. Mimo jiné zvítězil na Irish Open a vyhrál i Volvo World Match Play Championship. Loni na jaře však ukončil kariéru a rozhodl se, že svůj čas bud věnovat rodině.
Druhým hráčem ze země tisíců jezer, který vyhrál podnik European Tour, se stal Roope Kakko, jenž v roce 2015 zvítězil na Madeira Islands Open. O tři roky později pak na Shot Clock Masters triumfoval Mikko Korhonen, který vloni přidal triumf na Volvo China Open. Korhonen, který v uplynulém hodnocení Race to Dubai obsadil 48. místo, se přitom stal profesionálem až ve svých čtyřiadvaceti letech.

Titul v Ománu
Současným ostře sledovaným objektem finských fanoušků je ale někdo jiný. Velkou pozornost si totiž vysloužil teprve dvaadvacetiletý Sami Välimäki, který první březnový den letošního roku ovládl Oman Open, když v dramatické rozehrávce porazil Brandona Stona z Jihoafrické republiky. „Je to neskutečné," radoval se po svém premiérovém triumfu Välimäki, jenž byl ještě v minulé sezoně jedním z největších soupeřů Ondřeje Liesera na Pro Golf Tour.

Přitom v Ománu po prvním kole nic nenasvědčovalo tomu, že by Sami měl hrát o celkové vítězství. Nefiguroval totiž ani v první stovce a čekal ho boj o to, aby prošel cutem. To nakonec zvládl a do finálového kola na hřišti Al Mouj Golf vstupoval coby jeden z šestice vedoucích hráčů.
Poslední kolo se proměnilo v pořádné drama, mladý Fin však zachoval chladnou hlavu, na poslední jamce zahrál birdie a vynutil si rozehrávku. „Po deváté jamce, na které jsem zahrál double bogey, jsem věděl, že mě čeká desítka, což je dobrá jamka, a mně se podařilo na ní zahrát birdie. Pak jsem ale nezahrál dobrý par na jedenáctce a měl jsem pocit, že je vše ztraceno. Poté jsem ale dřel, zahrál tři birdie včetně toho na poslední jamce, což bylo úžasné," komentoval dramatické chvíle novopečený šampion. „Měl jsem výhodu v tom, že jsem šel přímo do play off a Brandon Stone byl o pár jamek napřed. Věděl jsem, že se chystám vyhrát turnaj," dodal.

Raketová cesta vzhůru
Välimäkiho cesta nahoru je opravdu rychlá. Na konci roku 2018 ukončil ve Finsku základní vojenskou službu a rok nato už se stal profesionálem. Ještě předtím ale stihl reprezentovat vítězný evropský tým v Bonallack Trophy a nastoupil také v Eisenhower Trophy. Coby amatér vyhrál čtyři turnaje, v dobrém světle se uvedl v Nordic Golf League a v amatérském světovém žebříčku se vyhoupl až do elitní desítky.
A skvěle se uvedl i mezi profesionály. Během svého premiérového ročníku zvládl vyhrát čtyři turnaje z Pro Golf Tour, což mu zajistilo kartu na Challenge Tour. Ve dvou turnajích za sebou zanechal na druhém místě i českého hráče Ondřeje Liesera, kterého porazil o tři rány i na domácím EXTEC CzechOne Open. „Jen jedno bogey, to byl dneska klíč. Na druhé devítce žádná chyba nepřišla. Věděl jsem průběžný stav, na čtrnáctce jsem měl Liesera za sebou o dvě rány. Vzápětí jsem zahrál birdie, odskočil na rozdíl tří jamek a ten už jsem si pohlídal," řekl Fin po turnaji, který se hrál v Karlových Varech a v Sokolově.

Přestože měl kartu na Challenge Tour, tak ji nakonec ani nepotřeboval. V Q-School si totiž osmým místem zajistil plný status na European Tour, na které proměnil svůj šestý start v premiérové vítězství v Ománu. Za to získal prémii ve výši 265 tisíc eur a ve světovém žebříčku poskočil z 372. místa na 159. příčku. „Nemám co říci, je to prostě neuvěřitelné. Všichni mí přátelé a rodina za mě byli opravdu šťastní. Tvrdá práce se vyplatila," svěřoval se.

Zahrál si s hvězdou NHL
Golf ve Finsku určitě není sportem číslo jedna. Jeho popularita sice díky Välimäkimu roste, zdaleka ale nedosahuje takových rozměrů, jaké se na severu Evropy těší lední hokej. Golfový talent, jehož oblíbeným hřištěm je Royal Birkdale, se však díky svým úspěchům rychle dostává do podvědomí (nejen) finské veřejnosti a vnímají ho i ostatní severské sportovní celebrity.
Jednou z nich je stejně starý hokejový útočník Patrik Laine, který hraje v NHL za Winnipeg Jets a je považován za jednoho z nejlepších finských hokejistů současnosti. Välimäki se navíc s Lainem velmi dobře zná, a tak si spolu na jaře na finském hřišti Rock Course zahráli cvičnou osmnáctku. Vzhledem ke koronavirové pandemii se jejich „souboj" obešel bez novinářů i diváků, přesto poutal velkou pozornost.
„Jeden můj kamarád má svůj golfový klub a dal mi možnost zahrát si se Samim. Důležitá byla pravidla o dostatečné vzdálenosti. Poučili nás o všem a vše jsme také dodrželi. Bereme to vážně a chceme být tím správným příkladem," nechal se slyšet Laine, jenž na svého golfového soka pochopitelně neměl nárok. „Drive byl v pohodě, ale hra poblíž greenu mi nešla. Měl jsem pár dobrých ran, ale třeba na první jamce jsem dal pětipat. To bylo hrozné. Chyběla mi konzistence, je vidět, že už jsem to dlouho nehrál. Počasí nebylo ideální, ale užili jsme si to," dodal úspěšný hokejista.

Klepe na stovku
V současné době (k 24. 8.) Välimäki klepe na dveře elitní stovky světového žebříčku a nachází se na 109. místě. Jeho ambice jsou ale ještě daleko vyšší a všichni tuší, že pokud bude pokračovat v nastolené cestě, tak o sobě dá ještě pořádně vědět. Ostatně, i samotný Fin se netají vysokými ambicemi.
„Samozřejmě, že chci být číslem jedna," říká. „Lidé se mě vždy ptají, odkud beru sebedůvěru. Vždy jsem byl velmi konkurenceschopný. Chci vyhrát každý turnaj a trénuji, abych se dostal na další úrovně," vysvětlil.
Jeho rozmach zastavil koronavirus, který na nějakou dobu uťal sportovní dění na celé planetě, Välimäki ale ví, že má ještě celou kariéru před sebou a že nemusí nikam spěchat. „Po pozastavení turnajů po celém světě jsem se během prvních tří týdnů cítil opravdu zklamaný, protože jsme nemohli hrát golf. Ale potom bylo hezké odpočinout si s rodinou," uvedl dvaadvacetiletý Fin, jenž už se dívá po metách, na které by chtěl co nejdřív dosáhnout: „Samozřejmě, že se chci dostat do top 50 světového žebříčku. Když budu mít dobrý týden, tak se můžu posunout hodně nahoru. Právě teď jsem v dobré pozici."

Uspěje na majoru?
Další oblastí, kde by se Välimäki rád prosadil, jsou majory. Na těch svou kariéru odstartuje na zářijovém US Open v New Yorku, kam jej vyneslo druhé místo ze srpnového Wales Open. „Byl to dobrý den, jen jsem nemohl zahrát birdie na druhé devítce, což mě stálo vítězství, ale i tak to byl slušný týden," prohlásil po turnaji, na kterém ho přehrál jen Romain Langasque z Francie.
Úspěšný Fin se však na US Open nepojede jen zúčastnit, Välimäki totiž myslí na ty nejvyšší cíle. „Je to velký bonus, že se dostanete na US Open, úžasný pocit. Čekal jsem tak dlouho, abych se dostal na majory, a teď nastal ten správný čas. Pojedu tam a pokusím se turnaj vyhrát. Tak, jako na každém turnaji," slibuje.

Převzato z časopisu GOLF 9-10/2020
Text: Petr Sobol, foto: ProGolf Tour

STRUČNÁ VIZITKA
SAMI VÄLIMÄKI
Datum narození: 16. července 1998
Místo narození: Nokia, Finsko
Bydliště: Nokia, Finsko
Pro od roku: 2013
Vstup na EPGA Tour: 2020
Počet profesionálních výher: 5 (EPGA Tour – 1, ostatní – 4)
Umístění na světovém žebříčku (k 30. 8. 2020): 109.
Umístění v Race to Dubai (k 30. 8. 2020): 11.


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...