madeira-utesy-750Madeira se může pochlubit množstvím zážitků, které vám naservíruje. Proto je až překvapivé, že si ji za dovolenkovou destinaci začali turisté volit teprve nedávno. Malebné portugalské souostroví to však dohání velmi razantně a počty turistů neustále rostou. Do povědomí Madeira vstoupila zejména díky úžasné přírodě, jejíž charakter určila ponejvíce vulkanická činnost. A když k tomu přidáte bohatou historii, výtečnou kuchyni a světově proslulé víno, sotva si můžete představit atraktivnější pozvánku k tomu, abyste na „ostrov věčného jara" zavítali. Pro tato a pro mnohá další lákadla je souostroví už osm let v řadě vyhlašováno jednou z předních dovolenkových destinací, což dokládá i World Travel Award.

Sportovní fanoušci, zejména pak fotbaloví příznivci mají Madeiru zafixovanou jako rodiště několikanásobného držitele Zlatého míče Cristiana Ronalda, koneckonců jméno slavného fotbalisty nese i hlavní letiště ve Funchalu.
Do popředí se však na ostrově dere jiný sport, a to golf, jemuž se díky příhodnému klimatu, kdy průměrné letní teploty oscilují kolem 25 °C a zimní se pohybují kolem 17 °C, můžete věnovat celoročně. Příležitost k tomu nabízí trojice hřišť. Dvě z nich, Palheiro Golf a Clube de Golf Santo da Serra, najdete přímo na Madeiře, třetí – Porto Santo Golfe – leží na stejnojmenném ostrově. Podle návrhu Sira Nicka Falda by navíc měla vzniknout i další osmnáctka, jejíž otevření se v západní části Madeiry plánuje na roky 2025/2026.

Tři golfové klenoty
madeira-palheiro-250První resort – Palheiro Golf – se nachází jen deset minut cesty od Funchalu, je zasazený v kulisách, jimž dominuje Atlantik i vrcholky pohoří, a vloni završil tři dekády své existence. S horským terénem si náramně poradil architekt Cabell B. Robinson, který šikovně zakomponoval všechny hřebínky i údolí do zajímavé golfové výzvy.
Pohostinnost resortu a pětihvězdičkového hotelu Casa Velha, v jehož blízkosti můžete navštívit botanickou zahradu, si dokonale užijete, pokud zde strávíte více dní. V klubové restauraci můžete ochutnat jak lokální kuchyni, tak pokrmy typické pro jih Evropy, inspirované středomořskou kuchyní. Restaurace se nachází nad úrovní hlavního města a pod greenem osmnácté jamky, přičemž svou hru můžete rozebírat a zároveň se kochat pohledem na záliv, hory i oceán.
Součástí resortu je i spa s nabídkou řady zkrášlujících i zdravotně relaxačních procedur. K dispozici máte vnitřní i venkovní bazén, turecké lázně, sauny nebo malou tělocvičnu. Nabídku sportovních aktivit rozšiřuje tenis nebo kroket, pro ubytované hosty lze zajistit rybaření na jachtě či projížďky po laguně a pobřeží.

Mistrovská osmnáctka a parem 72 a délkou 6 656 yardů není příliš dlouhá, ale spoléhat se čistě jen na hrubou sílu není radno. O to už se postarají četné elevace, bankry i stromy lemující ferveje. K tomu připočtěte vítr od oceánu, který ruku v ruce s převýšením klade nároky na správný výběr hole.
Za nejzajímavější jamku první devítky obecně považují trojku, třípar hraný z kaskádovitých odpališť pěkně dolů, přičemž poctivě zvlněný green je zprava chráněný od přední po zadní část několika bankry. Podobně chráněný je green šestky, pětiparové jamky, kde mohou dlouzí hráči spřádat plány na zteč. Sklon terénu hraje v jejich prospěch.

Druhá devítka je výrazně delší. Aby také ne, když čtyři z pěti pětiparů najdeme právě tady. Čeká vás také jediný z tříparů hraný do kopce. Krátký, avšak musíte přehrát sníženinu s příkrým svahem porostlým květinami. Z nejkratších odpališť sice nemusíte „jámu" přehrát, ale úzká fervej se nezasahuje zrovna snadno...
To už se ale pomalu připravujete na silný závěr, který obstarají tři po sobě jdoucí čtyřparové doglegy, následující čtyřpar sedmnáctky je sice relativně rovný, ale to mu nic neubírá na obtížnosti. Fervej se sklání vlevo, green postavili nad úroveň ferveje, což klade nároky na přihrávku, protože skončit v zarostlé části před greenem nechce opravdu nikdo. Závěrečný pětipar vede z kopce a nabídne vám výhled na oceán i klubovnu. Ranaři to zkusí, konzervativnější hráči mají dostatečně otevřenou fervej. Narodí se tu všechno – od eaglu až po double bogey... Osobně mi i díky konfiguraci terénu přijde toto hřiště ze všech tří nejzábavnější.

madeira-clube-de-santo-250Plnohodnotných sedmadvacet jamek, rozdělených na devítky Machico, Desertas a Serras, servíruje resort Clube de Golf Santo da Serra, jehož brány přivítaly hráče už v roce 1937. Tehdy tu vystavěli devět prvních jamek, jakýsi zárodek a hodně skromná verze toho, co tu najdeme dnes.
Pod dalším rozvojem není podepsán nikdo menší než Robert Trent Jones starší, který třebaže vytvářel horské hřiště, budoval osmnáctku v mírně zvlněném až rovinném a devítku v převážně plochém terénu. Před třiceti lety tak otevřeli devítky Machico a Desertas, tvořící mistrovskou osmnáctku v délce 6 825 yardů, ke kterým za dalších sedm let přibyla devítka Serras, měřící 3 193 yardů.

Úžasný pohled se na jamky rozvine z výšky, kdy si ferveje razí cestičky mezi hustě zalesněným kusem země a v centru na vás vykoukne modré „oko" v podobě jezera. Resort se rozkládá na úpatí hor na jihovýchodě ostrova, sahajících do výšky nějakých 1 300 metrů.
Nikdo nepochybuje o tom, že ideální osmnáctku tvoří, a tak se také uvádí ve skóre kartách, devítky Machico a Desertas, nicméně dá se zvládnout denní nášup všech sedmadvaceti jamek, a tak zpravidla neodoláte odehrání i kratší devítky Serras, která i pro svou kratší vzdálenost může být vhodná k rozehrání.

Přejte si, aby nad vámi v den hry zářilo slunce, protože výhledy na záliv Machico, kam portugalští mořeplavci dorazili už v roce 1419, patří k nezapomenutelným zážitkům. Stejnojmenná devítka pak představuje vůbec největší výzvu a obecně si užijete golf v botanické zahradě i kapku horského dobrodružství na pozadí, přičemž nebude nouze o skutečně dramatické jamky. Jen se nenechte ukolébat příliš, abyste pozornost věnovali i velmi rychlým greenům.

madeira-porto-santo-250Porto Santo Golfe patří k relativně novým hřištím a najdete jej dvanáct minut cesty letem nebo dvě hodiny cesty lodí od hlavního města na stejnojmenném ostrůvku, nejmenším obývaném z celého souostroví. Na rozdíl od Madeiry, která nabízí vesměs oblázkové pláže, si tu užijete devítikilometrovou písečnou pláž. Provoz zahájili v říjnu 2004 a v červnu následujícího roku otevřeli ještě tříparovou devítku, ideální pro zahřátí před hrou na „velkém" hřišti.
Resort si poměrně rychle vydobyl pozici jedničky na ostrově a patří mezi nejlepší dvacítku portugalských hřišť. Mezi lety 2009 a 2011 hostil také podnik evropské série Madeira Islands Open. Velkým dílem k jeho věhlasu i kvalitě přispívá fakt, že se pod jeho zrod coby designér podepsal legendární Seve Ballesteros. Ten své jamky rozvrhl mezi dvě odlišné části – zatímco severní oblast zdobí útesy, jež osmnáctce propůjčují dramatičnost, jižní části dominují jezera. Scenérii dokreslují i dva vulkány na pozadí.
„Jde o velmi přírodní hřiště, díky dvěma odlišným částem umožňuje hodně variabilní hru. Zatímco první devítka přináší to nejlepší z tradičních amerických hřišť, druhá, rozkládající se na útesech, připomíná britské linksy. Nebojím se říct, že mé hřiště má šanci zařadit se k nejzajímavějším v Evropě," hodnotil svůj počin Ballesteros.

Úvodní devítka vás zavede dovnitř a nese se v americkém stylu, kdy vás čeká voda, bankry a velké greeny, z nichž některé doprovázejí jezera. Hráči se obecně shodují, že dominantní jamku této pasáže představuje pětiparová trojka. Rovinatý charakter hřiště a přítomnost moře jednoznačně vede k tomu, že do hry promlouvá vítr, mnohdy ve značné síle.
Pokud si úvodní devítka vyslouží u někoho jen vlažný potlesk, pak srdce golfistovo na té druhé plesá. Uchváceni nejspíš budete sledem jamek od třináctky po patnáctku, kdy postupně dojdete až na vrchol útesu a před vámi se budou otevírat parádní výhledy. Vzdáleně možná pocítíte doteky amerického Pebble Beach...
Začíná to tříparovou třináctkou, zdejší signature hole, s odpalem přes vřesoviště s příkrým šedesátimetrovým srázem k oceánu. Jamkoviště na útesu skoro omývají vlny Atlantiku. Následuje čtyřparová jamka pro profíky a paliče v duchu risk and reward, kteří si troufnou na 270metrovou ránu drajvrem nad vodou, běžný smrtelník se pak musí smířit s kopírováním ferveje a hrát jamku jako klasický čtyřpar. A vydechnout vás nenechá ani poslední jamka, hodně přes pět set metrů, naštěstí však vede z kopce, ovšem přihráváte si přes jezero.

Rány přes vodu můžete po dohrání sledovat z terasy klubovny, situované uprostřed dvou hřišť a vystavěné v moderním a jednoduchém stylu. Uvnitř najdete dvě restaurace a spa pro dámy i pány, místnost pro buginy, šatnu a další sociální zázemí. Chybět nemůže Pro Shop a recepce, kde vás odbaví.

Golfový pas
Nejlepší způsob, jak si užít golf na ostrově, spočívá v pořízení zdejšího golfového pasu (Madeira Golf Passport). Držitelům, a to jak jednotlivcům, tak skupinám, nabídne nejvýhodnější podmínky hry. Vybírat si mohou buď tři kola (225 €/osoba), nebo pět kol golfu (360 €/osoba). Standardní pas je platný po dobu dvou týdnů a hru (celkem rundy) na Clube de Golfe Santo da Serra a Palheiro Golf a k tomu třikrát transfer od a do vašeho hotelu. Pokud si připlatíte 115 euro, získáte prémiový golfový pas, který vás opravňuje i ke hře na Porto Santo a zahrnuje i přesun na tuto osmnáctku.

Golfistům se pochopitelně nabízejí v místě i další lákadla s historickým a kulturním přesahem, kulinářské zážitky a další atrakce mimo hřiště jako projížďky na lodi, horské treky, výlety jeepem, v přirozeném prostředí můžete obdivovat velryby či delfíny nebo jen posedět v místních kavárnách a restauracích.

Příroda a možné aktivity
Ostrov překypuje horami, hustými lesy, vodopády a nabízí místa s jedinečnými výhledy, jeho přírodní bohatství je tak dalším z důvodů, proč se sem vypravit. Ostatně milovníci horských procházek to už poznali. Vycházky v horách a velká přírodní diverzita vás doslova uchvátí. Na ostrově najdete na 450 horských cest. Cesta kolem ostrova měří lehce přes 3 000 kilometrů a prozkoumat můžete všechny části, od skrytých koutů v horách utopených v mracích přes vodopády a potoky až po útesy a skalní věže nebo subtropické lesy.
Cesty (tzv. levadas) jsou vhodné pro turisty každé věkové kategorie. K nejznámějším patří Vereda de Areeiro, spojující dva nejvyšší madeirské vrcholky, Pico do Arieiro (1 818 m) a Pico Ruivo (1 862 m).

Gastronomie
Každý, kdo toto portugalské souostroví navštíví poprvé, rychle zjistí, že ochutnat tradiční madeirské pokrmy a nápoje představuje podstatnou část dovolené a že výběr kulinářských lahůdek je něco, co určitě nelze vynechat.
Které z pokrmů bychom vám doporučili? Jedním z nejznámějších je určitě espetada – malé kousky hovězího s namačkaným česnekem, solí a bobkovým listem, které se napichují na rožeň a pečou na ohni. Vepřové se také často krájí na kostky a marinuje v česneku, vavřínu, octu, pepři a bílém víně.
Z mořských plodů se velké oblibě těší tzv. lapas (přílipka). Tento mořský plž se griluje s máslem, česnekem a citronem. Málokdo pohrdne steakem z tuňáka podávaného s kukuřicí nebo se servíruje tkaničnice tmavá, což je na pohled až trochu děsivá černá ryba s ostrými zuby, žijící v hloubce až 1 000 metrů.

Subtropické klima a vulkanická půda tvoří nadmíru příhodné podmínky pro pěstování širokého spektra ovoce. Zdejší banány jsou trochu menší, zato mnohem sladší než ty, na které jsme zvyklí z našich obchodů. Jednou z tradičních sladkých teček je i pudink z maracuji.
Doslova za hřích bychom považovali návštěvu Madeiry bez ochutnání zdejšího vína. Jeho počátky se datují do 18. století, kdy se stal ostrov významným exportérem tohoto moku do celého světa. Můžete ochutnávat příležitostně, nebo svou návštěvu naplánovat v období každoročního vinařského festivalu, což se obecně doporučuje. Stejně jako ochutnání poncha, tradičního alkoholického nápoje z místního bílého rumu, cukru, případně medu, a citronové šťávy.

Jak se sem dostat
Ze všech významnějších evropských letišť jsou vypravovány přímé lety na letiště Funchal, Smartwings a Eurowings zprostředkují v zimní sezoně šest přímých letů z Prahy. Navštívit Madeiru tak už sotva může být jednodušší. A vždy tu máte co objevovat. I proto vám vřele doporučujeme zařadit toto souostroví na seznam destinací, jež stojí za to navštívit!

Více informací na madeiragolfpassport.com
Článek vznikl ve spolupráci s Azalea Group.

Převzato z časopisu GOLF 1-2/2024


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...