pravidla-750Golf má dlouhou historii, několik stovek let. A během nich se vyvíjela i měnila pravidla hry, která vyvolává vášně, přináší radost, ale také chvíle k vzteku. To poslední by se stávat nemělo, ale vysvětlete to golfistovi, když zahraje povedenou ránu, ale ve výsledku musí řešit složitou situaci.
Pravidla dávají golfu řád, ale přece jen vše se vyvíjí a platí to i pro golf. Proto se v posledních letech opakovaně pravidla upravují. Ne všechna. Webový portál Golf Magic přišel s návrhem na změnu tří pravidel. Hráči golfu by takovou změnu nejspíš uvítali.

1. Úleva od divotu na ferveji
Tuhle situaci zažil pravděpodobně každý golfista. Odpálíte krásnou ránu driverem z týčka, míček sice skončí na ferveji, ale v divotu. V díře v trávě, do níž někdo před vámi nevrátil vyseknutý „řízek".
Nepříjemná situace a není ani fér. Na druhou stranu je třeba si ujasnit, co je divot. V tomhle případě ale stačí, aby se na tom shodli další hráči ve flightu. Proč by měl být hráč trestán za povedenou ránu z týčka a nevyužít stejné podmínky, jako hráč před vámi, který onen drn z ferveje vysekl?

2. Ztracené míčky
Řídící orgány světového golfu upravily v roce 2019 pravidlo o délce času na hledání ztraceného míčku – zkrátily čas z pěti na tři minuty. Možná by se mohlo ještě změnit.
Čistě hypoteticky, když napálíte míček do hlubokého roughu, jakou máte šanci, že ho za tři minuty a většinou jen čirou náhodou najdete? Hodně mizivou. Takže, proč nezkrátit čas hledání na jedinou minutu a místo toho si dropnout nový míč v místě, kde ten předchozí zmizel v hustém porostu. Hra se tím rozhodně zrychlí.

3. Hra mimo odpaliště
Pokud jste odehráli svou ránu mimo vymezené odpaliště, nenapravíte svou chybu dvěma trestnými ranami a pokračujete ve hře na další jamce, čeká vás diskvalifikace.
To je docela kruté, protože tím, že odpálíte svůj míček jen pár centimetrů před kameny vymezujícími hranici odpaliště, až tak velkou výhodu nezískáte. Trest v podobě dvou úderů navíc je víc než dostatečný. I kdybyste odpálili svou ránu místo z bílých ze žlutých odpališť, výhodu dvou ran nejspíš nezískáte. Je to hodně nepravděpodobné. Takže i na tohle pravidlo je na čase se podívat.

Připravil: Alois Žatkuliak


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...