Stejně jako byl na Masters šokující závěrečný zkrat Jordana Spietha, byl překvapivý i triumf Dannyho Willetta. Osmadvacetiletý šampion je teprve druhým Angličanem v historii turnaje, jemuž se povedlo úvodní major sezony vyhrát. Ve stínu těchto událostí však šel ještě jeden Angličan. Matt Fitzpatrick zahrál v závěrečném kole parádních 67 ran a vyšvihl se na dělené sedmé místo.
Matt Fitzpatrick je poměrně nové jméno v profesionálním golfu, o to větší pozornost si ovšem zaslouží. Rodák z Sheffieldu se stal nejmladším anglickým profesionálem, jenž se kdy kvalifikoval na Masters, ve finálovém kole pak uhrál stejný výsledek jako vítězný Willett či jejich další krajan Paul Casey.
Dostat se v neděli v Augustě na 67 ran? Ne, to není náhoda. Fitzpatrick předvedl mohutný finiš, na posledních pěti jamkách zahrál čtyři birdie a zajistil si pozvánku na Masters i pro příští rok. „Bylo to fantastické. Ale nebudu lhát, nervózní jsem rozhodně byl. Hrát na majoru v neděli, to jsou pořádné nervy," nechal se slyšet vycházející talent ostrovního golfu.
Dvě různá Masters
Na Masters se poprvé objevil díky výhře na US Amateur už před dvěma lety. Tehdy byl ještě teenager. K tomu se vztahuje i jedna úsměvná historka. Během tréninkového kola totiž přišel o caddyho. Lorne Duncan byl odvolán od hráčova bagu, protože si nazul sandály, což je během turnajového týdne v Augustě přísně zakázáno. Duncan se bránil, prý je měl kvůli problémům s nohama, nikoho však neobměkčil. Do akce se mohl vrátit až po prvním kole poté, co změnil obuv.
Fitzpatrick tehdy neprošel cutem, když těsně minul pat na poslední jamce. „Matt věděl, jak důležitý to byl pat, ale jeho první myšlenka byla napsat si o tom poznámku do bločku, aby se k tomu mohl v budoucnu vrátit," udivilo Sira Nicka Falda.
Letošní Masters pro něj bylo prvním majorem v pozici profesionála, kterým se stal v roce 2014. Na US Open, kde dělil 48. místo a na Open, na kterém skončil na 44. příčce, startoval ještě coby amatér. „Byla to pro mě velká zkušenost. Druhé kolo (74 ran) jsem trochu zpackal, ale je to jedna z těch věcí, z nichž se můžete poučit. Teď už vím, že na majoru můžu hrát v neděli nízká čísla," potěšilo golfistu, který po turnaji obdržel tolik gratulací, že na ně pomalu ani nestíhal odpovídat.
„Když se vám to povede jednou, máte pocit, že to můžete dokázat znovu. Je to pro mě velká pomoc do budoucna," vykládal odhodlaně po jednom z dosavadních největších úspěchů kariéry. Díky němu vystřelil na 39. místo světového žebříčku.
Ptáte se, odkud se Fitzpatrick vynořil a jak se vlastně dostal na Masters, když o něm dosud nebylo téměř vůbec slyšet? Dobrá otázka, o tomto mladíkovi je totiž třeba vědět víc!
Po vzoru Donalda
Ačkoliv má golf v Anglii velmi silnou pozici a vychoval celou řadu slavných hráčů, převážná část z nich dá přednost odchodu do zámoří. Fitzpatrick, mimo jiné fanoušek fotbalového Sheffieldu United, jenž sestoupil z anglické Premier League rok před jeho narozením, nebyl výjimkou. Vybral si Northwestern University v Chicagu, kde studovali třeba Luke Donald nebo David Lipsky. Než přešel mezi profesionály, zvládl jediný semestr, přesto stihl odehrát pět turnajů, z nichž jeden vyhrál a na třech se umístil v první pětce pořadí.
Cesta vzhůru
Další z talentů anglického golfu o sobě dal poprvé výrazněji vědět v roce 2012, kdy vyhrál Boys Amateur Championship. O rok později získal na Open stříbrnou medaili pro nejlepšího amatéra. Stejného úspěchu se dočkal i o rok později na US Open v Pinehurst a stal se prvním hráčem od roku 1930, jemuž se to povedlo na obou turnajích. Před ním to dokázal jen legendární Bobby Jones.
„Ještě ráno jsem o tom nevěděl. Ale samozřejmě mě to překvapilo a taky potěšilo," dodal po historickém zápisu. „Už jen to, že jsem zmíněn ve stejné větě jako tato legenda, je zvláštní. Vždyť jsem přijel s cílem, abych prošel cutem, a nakonec jsem nejlepší amatér. To opravdu potěší."
Amatérská jednička
Krátce po úspěchu na Open se dočkal titulu na US Amateur. V Brookline Country Clubu porazil Olivera Gosse 4&3 a stal se prvním Angličanem od roku 1911, který na turnaji vyhrál. Úspěch ho navíc vynesl do čela světového žebříčku amatérských golfistů.
Rok nato prošel k profesionálům. Premiéru si odbyl před zraky svých rodičů, Russella a Susan, na Irish Open a jak sám v žertu říkal, na rozdíl od dob, kdy hlídal mladšího bratra, mu právě začalo řádné zaměstnání. Do toho vlétl od začátku naplno a v premiérovém roce si zajistil kartu na European Tour. Velká kariéra tak mohla začít!
Triumf v rodné zemi
Fitzpatrick se mezi evropskými velikány dlouho nerozkoukával a v červenci byl blízko triumfu na Omega European Masters. Na vítězného Willetta mu chyběla jediná rána. Šestkrát skončil v elitní desítce a zaujal i na D+D REAL Czech Masters, kde skončil třetí.
První výhry v premiérové sezoně na okruhu se dočkal v říjnu, když se stal králem slavného British Masters ve Woburn. Turnaj se vrátil do golfového kalendáře po sedmileté odmlce. Matthew vedl od prvního kola, o triumfu ale definitivně rozhodl až během druhé devítky finálové rundy. Stejně jako během finiše na Masters zahrál čtyři berdíky, a tak ho nemuselo mrzet ani bogey na poslední jamce.
„Byl to dlouhý den a nevěděl jsem, co udělat, abych zvítězil. Nakonec jsem to ale dokázal," opájel se štěstím. „Fanoušci byli báječní, neskutečně mě podporovali. Moc si toho vážím. Na každé jamce jsem slyšel „Pojď Matte!" Bylo to úžasné," radoval se po životním úspěchu, který mu zajistil 671,5 tisíc eur a historický posun do první stovky světového žebříčku, v níž se rázem stal nejmladším členem. Tehdejší lídr Jordan Spieth je o 401 dní starší.
Na turnaji přitom neměl původně vůbec startovat. Ačkoliv v premiérové sezoně na European Tour předváděl dobré výkony, byl prvním hráčem v žebříčku Race to Dubai pod čarou a na British Masters se dostal jen díky sponzorské pozvánce. A přestože byl na turnaji nejmladší ze všech, vybojoval vítězství.
„Pro letošní rok jsem měl jasný cíl – udržet si kartu na European Tour. Upřímně ale přiznávám, že jsem si nebyl vůbec jistý, zda to zvládnu," doznal po turnaji. To už věděl, že může pomýšlet výš.
Z prostého kluka boháčem
„Všechno se to seběhlo hrozně rychle. Nestihl jsem si ani vypracovat přesný plán. Během prvního roku jsem se snažil hrát, co nejvíc to šlo, neměl jsem ani jinou možnost. A teď tolik hraji, protože najednou mám tu příležitost," vystihl premiérovou sezonu na Tour, během které si vydělal pořádný balík peněz.
„Myslel jsem si – wow, to je neuvěřitelné. Za co to můžu utratit? Lhal by každý, kdo by tvrdil něco jiného," přiznal s vědomím, že se během pár měsíců dostal do zcela nové životní situace. „Nikdy jsem neutrácel moc peněz. Nikdy jsem totiž moc peněz neměl," prozradil Angličan, který si zřídil vlastní účet až dva týdny předtím, než přešel mezi profesionály.
„Je hezké, když na konci týdne dostanete zprávu o tom, kolik jste vyhráli. Je fajn, že jste tuto částku vydělali během týdne hraní toho, co milujete. Někteří z mých kamarádů studují tři nebo čtyři roky na univerzitě a pak mají dluhy. Jsem velmi šťastný a vděčný za to, že jsem v pozici, ve které se právě nacházím," pokračoval.
Přesto každého napadne, co jednadvacetiletý mladík s takovou sumou peněz udělá! „Bylo by snadné jít a všechno utratit. Ale vzadu v mysli mám radu od táty, který mi vždycky říkal, že bych si měl něco uložit."
Vzhůru do Ameriky
Matthew má slušně našlápnuto, jeho kariéra nabírá zajímavé obrátky a všichni jej zaregistrovali. Je jasné, že může vyhrát na kterémkoliv turnaji. Jakékoliv uspokojení by se mu ovšem mohlo vymstít. „Musím tvrdě pracovat. Proto je Rory McIlroy dnes tam, kde je," poukázal na svůj vzor. Chce být připraven a co nejdřív se vydat za Atlantik, aby si zajistil místo na PGA Tour.
„Ta je mým dlouhodobým cílem. Miluju Ameriku," hlásí odhodlaně. Dobře však ví, že nesmí nic uspěchat. „Nemám v plánu se tam nějak řítit. Musím na to jít postupně, ale kdyby se mi povedlo vyhrát pár turnajů a měl bych šanci získat kartu, využil bych ji tak rychle, jak jen by to šlo," dodává s odkazem na svou budoucnost. Vzhledem k tempu, které nasadil, to nemusí trvat dlouho...
Převzato z časopisu GOLF 5/2016
Text: Petr Sobol, foto: Globe Media/Reuters, Globe Media/Action Images
STRUČNÁ VIZITKA
MATTHEW FITZPATRICK
Datum narození: 1. září 1994
Místo narození: Sheffield, Anglie
Bydliště: Sheffield, Anglie
Pro od roku: 2014
Na EPGA od roku: 2015
Umístění na světovém žebříčku (k 15. 4. 2016): 39.
Umístění v Race to Dubai (k. 15. 4. 2016): 13.
Profesionální vítězství: 1 (EPGA – 1)
Týmové soutěže: EurAsia Cup (2016)
|
Přihlášení Golf News
Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2025, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...
Kontakty
Redakce
Inzerce na www.golfinfo.cz
Inzerce v týdeníku Golf News
Inzerce v časopise Golf
Advertising in Golfinfo.cz in English
Advertising in Golf News in English
GOLF magazine profile in English
Profil časopisu Golf
Profil a ceník Ročenky Golf 2025/26
Profil Hot Travel Revue 2025
Profil Hot Equipment Revue 2025
Profil Hot Wellness Revue 2025
Austerlitz Golf Trophy 20.- 23.5.2025
Czech PGA Tour 2025
World Corporate Golf Challenge
Národní finále 13.8.2025
Kaskáda Golf Trophy 2.-5.10.2025
Grandfinále Czech PGA Tour 2025
CCB, spol. s r. o.
Okružní 19
638 00 Brno
šéfredaktor: Josef Slezák
e-mail: golfinfo@golfinfo.cz
mobil: +420 604 210 053
tel.: +420 545 222 774
RSS Sitemap Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2024. Všechna práva vyhrazena.
Zásady zpracování a ochrany osobních údajů.