evianHistorie ženských majorů je stejně jako samotná historie ženského sportovního golfu mnohem kratší než její mužský protipól. Vždyť nejdelší tradici má US Women´s Open, jehož první ročník se odehrál v roce 1946, tedy téměř sto let poté, co se v létě 1860 ve skotském Prestwick Golf Clubu uskutečnil první ročník The Open, nejstaršího mužského majoru.

Dalším rozdíl mezi ženskými a mužskými majory je kromě jiného i v tom, že zatímco do mužského top okruhu patřil od počátku i turnaj ve Velké Británii, ženské turnaje nejvyšší kategorie se zprvu odehrávaly výhradně na americkém kontinentu. Ke třem pořádaným přímo na území Spojených států patřil ještě major hraný v Kanadě.
V roce 2001, po ztrátě titulárního partnera a zařazení kanadského turnaje mezi běžný podnik v rámci LPGA Tour, došlo k „povýšení" britského Open do velké čtyřky. O dalších dvanáct let později pak rodinu nejvýznamnějších ženských turnajů posílil turnaj ve francouzském Evianu, dnešní Evian Championship, a tak ženy nově k dosažení kariérního Grand Slamu musí vyhrát pět podniků.

Ze dvou turnajů konaných na evropském kontinentu a tří na druhé straně Atlantiku se v pouhých dvou případech vrací hráčky na stejné hřiště – ANA Inspiration se koná každoročně v kalifornském Rancho Mirage a Evian Championship hostí tradičně Evian Golf Resort v lázeňském středisku na březích Ženevského jezera. Zbývající turnaje velké pětky (KPMG Women´s PGA Championship, US Women´s Open a Ricoh Women´s British Open) každoročně představují hráčkám i divákům některá z top amerických či britských hřišť.

Sezona 2017

ANA Inspiration
Mission Hills Country Club, Rancho Mirage, USA | 30. 3.–2. 4. | dotace: 2 700 000 USD, vítězka: 405 000 USD)
Úvodní major sezony 2017 vyhrála výkonem -14 (274) současná světová jednička So Yeon Ryu poté, co v play-off porazila Američanku Lexi Thompson. Turnaj pomáhala založit počátkem 70. let minulého století americká herečka a zpěvačka Dinah Shore, nadšená hráčka a velká podporovatelka ženského golfu. O necelých deset let později (1983) se stal jedním z ženských majorů.
Za dobu své existence několikrát měnil název podle sponzorů, kteří nad ním přebírali záštitu, ale jméno Dinah Shore na vítězné trofeji zůstává nadále. Nezměněné je po celou dobu i místo konání. K této konstantě se pak před téměř čtvrt stoletím přidala i další tradice – každoroční skok šampionky do jezírka u 18. greenu. Vítězky si k této koupeli někdy vyberou svého caddy, jindy své blízké a asi k nejpamátnějším skokům patří ten z roku 1991, kdy se k trojnásobné vítězce Amy Allcot přidala i zakladatelka turnaje, v té době již 75letá Dinah Shore.

KPMG Women´s PGA Championship
Olympia Fields Country Club, USA, 29. 6.–2. 7. | dotace: 3 500 000 USD, vítězka: 525 000 USD
13 ranami pod par pro sebe tento rok ukořistila vítězství Američanka Danielle Kang. Bylo to její první vítězství na LPGA Tour a o ránu zabránila kanadské golfové hvězdě Brooke Henderson v obhajobě titulu. Turnaj patří do kategorie major od svého vzniku v roce 1955 a je druhým nejstarším turnajem hned po US Women´s Open. I on v průběhu 62 let několikrát změnil hlavního sponzora a v posledních letech představuje divákům hráčky na různých hřištích ve Spojených státech.

US Women´s Open
Trump National Golf Club, Bedminster, USA | 13. 7.–16. 7. | Dotace: 5 000 000 USD, vítězka: 900 000 USD
Úřadující šampionkou se po skvělých víkendových kolech stala s výkonem -11 (277) korejská profesionálka Sung Hyun Park. Do budoucna ale bude třeba si pamatovat i jméno její sedmnáctileté amatérské kolegyně Hye Jin Choi, která až do patnácté jamky finálové kola sahala po senzačním vítězství. Na odpališti tříparové šestnáctky ho bohužel utopila a nezopakovala prozatím jediný triumf amatérské hráčky z roku 1967.
Před 50 lety totiž všem profesionálkám sebrala titul Francouzka Catherine Lacoste. O tom, že její triumf nebyl dílem náhody, svědčí i vítězství na US Women´s Amateur Championship či na Ladies British Amateur Championship v následujících letech. K profesionálkám přesto nikdy nepřestoupila. Pokud vám její příjmení připadá povědomé nejen z golfového světa... ano, je to dcera jedné z legend francouzského tenisu Reného Lacoste. Byl to právě on, díky komu se vám dnes hraje pohodlně v golfovém triku s límečkem. I když jej tehdy vymyslel zejména pro tenis.

Ricoh Women´s British Open
Kingsbarns Golf Links, Fife, Skotsko | 3. 8.–6. 8. | dotace: 3 250 000 USD, vítězka: 487 500 USD
Stejně jako mužský ekvivalent má i RWBO přesně daný seznam hřišť, která se víceméně pravidelně střídají coby hostitelé turnaje. Letos hráčky poprvé nezavítají na jedno z historicky daných osmi hřišť v Anglii nebo ve Skotsku, protože pořadatelský okruh se rozroste o další golfový skvost nedaleko St. Andrews, o Kingsbarns Golf Links.
Pouhých sedmnáct let „staré" hřiště, projektované Kylem Philipsem, prověří golfový um i pevné nervy celkem 144 hráček, které si vybojovaly právo účasti na čtvrtém majoru sezony. Skotské léto, poměrně často připomínající náš podzim se všemi jeho teplotními výkyvy, a často drsné povětrnostní podmínky otestují každou z účastnic až na dřeň. Skotské linksy jednoduše bývají náročné nejen herně, ale často i psychicky.
Každá jamka Kingsbarns má své jméno a ostatně již ta napovídají mnohé – Firth, Rocky Ness, Cliffs... Zejména tříparová patnáctá jamka Rocky Ness s greenem přímo vyčnívajícím do moře bude v případě špatného počasí jamkou, jež může rozhodovat o mnohém.
Kingsbarns Golf Links rozprostírající se přímo na východním pobřeží a jehož jamky jsou obklopeny Severním mořem, ručí už dopředu za to, že zima a silný nárazový vítr zamíchá pořadím kolo od kola. A nebude překvapením, když se dveře pře víkendem přibouchnou i některým favoritkám.

Evian Championship
Evian Golf Resort, Francie | 14. 9.–17. 9. | dotace: 3 350 000 USD, vítězka: 502 500 USD
Druhý major odehrávající se na evropské půdě je zároveň každoročně závěrečným turnajem velké pětky, a tak kromě vyhlášení poslední šampionky sezony patří k závěrečnému ceremoniálu předání ještě jedné ceny. Od roku 2015 hráčky, které v dané sezoně zvítězí alespoň na jednom z majorů, navzájem soupeří o zisk RolexAnnikaMajor Award. Ta je určena té ze šampionek, jež na všech majorech sezony posbírá nejlepší umístění, respektive nejvíce bodů za umístění.

Převzato z časopisu GOLF 8/2017
Text: Ivana Jonová, foto: Globe Media/Reuters


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...