Johnson Globe-MediaKolik už bylo golfistů, kteří měli talentu na rozdávání, ale nikdy to nedotáhli na úplný vrchol? Majory jim zůstaly zapovězeny a golfový trůn jakbysmet. Kdekdo si myslel, že dalším „případem" bude Dustin Johnson. Stal se však pravý opak.

Vědělo se, že v sobě skrývá ohromný potenciál, zdálo se ale, že ho nikdy neprodá. Není to tak dávno, co u něj média probírala jiná témata než úspěchy z fervejí a greenů. Bouřlivý Američan se ovšem uklidnil, začal se koncentrovat na svou práci a výsledky se dostavily samy. Loni vyhrál US Open, na kontě má už 17 profesionálních titulů a od února vládne pevnou holí golfovému žebříčku. V jeho čele se hřeje déle než třicet týdnů.
Johnson se stal světovou jedničkou po únorovém Genesis Open, které ovládl suverénním způsobem a zvítězil s náskokem pěti ran. „Dodává mi to hodně sebevědomí. Díky tomu budu pracovat ještě tvrději, abych se stal ještě lepším golfistou," užíval si chvíle slávy, kdy jako dvacátý golfista vystoupil na vrchol žebříčku. Jasona Daye, jehož sesadil z trůnu, za sebou zanechal o propastných 19 úderů.
Zároveň dokázal vyhrát alespoň jeden turnaj i v desáté sezoně v řadě a vyrovnal tím počiny, jimiž se mohou chlubit jen Jack Nicklaus a Tiger Woods. Nikdo navíc nepochybuje o tom, že tuto úchvatnou sérii ještě prodlouží. Vždyť od triumfu na Genesis Open ovládl další tři podniky.

Chvála od hokejové legendy
Nebyly to vždy však jen zářezy do turnajových statistik, čím Johnson plnil internetové stránky. Rodák z Columbie „proslul" coby vyhlášený rebel. „Věřím ve své schopnosti a myslím si, že jsem dobrý golfista, ale dříve bych si netroufal tvrdit, že bych měl být nejlepší na světě," vrací se do minulosti. „Teď už to ale říct můžu, ne?" uvedl poté, co se stal světovou jedničkou a zároveň narážel na minulost, na kterou není moc pyšný.
Stačí vzpomenout, jak na nátlak bratra svého kamaráda nakoupil náboje do zbraně, která se později stala vražednou. Vězení se nakonec vyhnul, „zářezů" má ale víc. Třeba s marihuanou a kokainem. V červenci roku 2014 dokonce vyhlásil půlroční pauzu, aby si vyřešil problémy v osobním životě.
„S okamžitou platností odcházím z profesionálního golfu, abych v tom čase vyhledal odbornou pomoc a abych učinil vše potřebné pro zlepšení svého duševního i fyzického stavu. Zároveň žádám své fanoušky i média, aby respektovali mé soukromí a rozhodnutí," uvedl v oficiálním prohlášení.

V té době měl na kontě jednu výhru na okruhu, šest umístěné v top 10, jistou účast v play-off FedEx Cupu a místo v rydercupovém týmu. „Nemáme co dodat k Dustinovu prohlášení, ale přejeme mu vše nejlepší a těšíme se na jeho brzký návrat na PGA Tour," zaznělo ze strany vedení PGA Tour.
Odborná pomoc – tak zní oficiální verze, ta neoficiální (a pravdivá) hovoří o trestu za doping, který dostal od PGA Tour. V roce 2009 měl být pozitivně testován na marihuanu, v letech 2012 a 2014 na kokain. Navíc to nebylo poprvé, co si dal od golfu nucenou pauzu. V roce 2012 nehrál jedenáct týdnů, údajně kvůli zranění zad, už tehdy se však spekulovalo o trestu za užívání drog. Taky si prý užil milostný románek s několika manželkami „kolegů" z PGA Tour a údajně už stihl rozvrátit alespoň jedno manželství.

Johnson je však magnetem pro média ještě z jiného důvodu. Už dlouho randí s jistou Paulinou, jejímž otcem je Wayne Gretzky – nejlepší hokejista všech dob. Legendární Kanaďan si golfového ranaře několikrát pozval na kobereček a pohrozil mu, že pokud se nezmění, svou dceru mu nedá.
Dustin si nechal poradit, šel do sebe a začal s proměnou. „Jsem pyšný na to, jak se dokázal změnit," uznal Gretzky. „Když o vás v dobrém smýšlí tak fenomenální sportovec, dodá to člověku obrovské sebevědomí a víru ve vlastní síly," odpověděl Johnson.
Přeměnu současného krále nenastartoval pouze Wayne, ale také syn Tatum, který se Dustinovi a snoubence Paulině narodil na začátku roku 2015. „Tím všechno začalo. Jako otec získal pocit zodpovědnosti, jíž se mu předtím nedostávalo," uvedl pro Telegraph kouč Butch Harmon, který dříve vedl i Tigera Woodse. „A teď jsem mu říkal, že mi pomalu začíná připomínat právě staré Tigerovo ‚já' z jeho nejlepších časů. Pokud je Dustin v laufu, je téměř neporazitelný," dodal.

Raketový start
Dustinův první titul na PGA Tour je už devět let starý, dočkal se ho pouhý rok poté, co přešel mezi profesionály. Zvítězil na Turning Stone Resort Championship, kde o jeden úder porazil Roberta Allenbyho a na konto si připsal více než milion dolarů.
Uplynuly pouhé čtyři měsíce a amatérský šampion z Monroe Invitational či Northeast Amateur nebo člen vítězných týmů na Walker a Palmer Cupu uspěl v nejslavnější světové sérii znovu. Dokonce mu na to stačilo jen 54 jamek, protože poslední kolo se nakonec na AT&T Pebble Beach National Pro-Am vůbec nehrálo. Johnson se o vítězství dozvěděl při pondělní snídani, zhruba čtyřicet hodin poté, co v sobotu zahrál poslední jamku.
O rok později vítězství zopakoval. Tituly sbíral i v dalších měsících, během nichž začal vyhrávat jeden slavný turnaj za druhým. Zvítězil například na BMW Championship, Barclays, FedEx St. Jude Classic, Hyundai Tournament of Champions či na podnicích ze série World Golf Championships.

Slavné US Open
Dosud nejslavnější triumf vybojoval na loňském US Open, které vyhrál o tři rány před trojicí Jim Furyk, Shane Lowry a Scott Piercy a připsal si první major. „Shodil jsem ze hřbetu obří opici," ulevil si po triumfu v Oakmontu. Na výhru z turnaje „velké čtyřky" totiž útočil už několikrát marně.
Na předešlém US Open nezvládl poslední metrový pat a přihrál triumf Jordanu Spiethovi, celkově se dostal jedenáctkrát do elitní desítky, ale výhra ne a ne přijít. Dočkal se až během 116. ročníku šampionátu. „Cítím se skvěle, opravdu výtečně. Je to zasloužené a po těch všech nevyužitých příležitostech je to opravdu sladké," hlásil.

Na turnaji se navíc musel vypořádat s kontroverzním trestem. Na pátém greenu řekl rozhodčím, že se mu při založení hole pohnul míček, ačkoliv si sám neuvědomoval, že by chyboval. Zdálo se, že trestu unikne, nakonec byl ale potrestán dodatečně, o čemž se dozvěděl až před dvanáctou jamkou.
„Směšné," napsal na sociálních sítích Rory McIlroy. Domácí ranař, jehož podpořili i diváci, se ale z trestné rány nesložil. „Nechtěl jsem mít trestnou ránu, ale hrál jsem dost dobře, abych i tak zvítězil," popsal kontroverzní situaci.
Odměnou mu byla parádní přihrávka na green a birdie z poslední jamky. „Byla to jedna z nejlepších ran, jakou jsem kdy trefil," uznal. Když se pak radoval s Paulinou a ročním Tatumem v náruči, byla to dojemná chvíle. „Je to nejlepší oslava Dne otců," komentoval jubilejní desátý titul na PGA Tour, po jehož zisku se stal čerstvou světovou trojkou. „Dustin je fenomén, tohle je jenom začátek," slibovala jeho snoubenka.

Místo ziky hráčem PGA Tour
Jak se ti dva vlastně poznali? Johnson hrál na turnaji, který pořádal Tiger Woods, společně s Janet Jones. „Dustinovi řekla o své dceři a ten večer ho pozvala domů," vzpomíná Paulina. „Nezůstala jsem tam sice dlouho, ale zapůsobil na mě jako opravdový gentleman," dodala.
Právě na svou snoubenku se odvolal před olympijskými hrami v Riu, které vynechal kvůli viru zika. „Nebylo to snadné rozhodnutí, ale obavy z viru nemohu ignorovat. Bylo by nezodpovědné ohrozit mě, ji nebo celou naši rodinu," hájil se.

Ze svého rozhodnutí vytěžil maximum, v září ovládl třetí turnaj roku, zvítězil na BMW Championship a sezonu uzavřel vítězstvím ve finančním žebříčku PGA Tour. Kromě ceny Arnolda Palmera obdržel také Vardon Trophy a cenu Byrona Nelsona za nejlepší průměrné skóre. Ostatní hráči ho také zvolili nejlepším golfistou PGA Tour. „Jeho tvrdá práce ha hřišti a v posilovně vyústila v nejlepší sezonu kariéry. Hlasování odráží respekt jeho kolegů," uvedl komisař PGA Tim Finchem.

Bizarní zranění
Na začátku letošního kalendářního roku se dostal do čela světového žebříčku a na duben měl jasný cíl – konečně vyhrát Masters, kde v předešlém roce skončil těsně pod vrcholem. V Augustě měl být favoritem číslo jedna, jenže krátce před turnajem spadl na schodech v pronajatém domě a kvůli velkým bolestem zad se musel odhlásit.
Co přesně se přihodilo? „Bylo to groteskní. Oblékal jsem si ponožky, uklouzl a sletěl ze tří schodů. Nejvíce to odnesla levá část zad," prozradil. Všechny napínal do poslední možné chvíle. Z drivingu už mířil na první odpaliště, do hry ale nakonec nezasáhl. „Srdce toužilo hrát, chtěl jsem to zkusit, ale neměl bych šanci se rovnat s nejlepšími. Nejsmutnější je, že za tři dny budu schopen hrát, ale teď můžu švihat tak na sedmdesát procent. Naražený levý loket problém není, ale bederní část zad. Bolí při zásahu míčku a při rotaci," pronášel smutným hlasem. „Celé dopoledne jsem se snažil dát do pořádku. Hraju v životní formě a je to jeden z mých nejoblíbenějších turnajů. Bylo těžké odstoupit. Jsem smutný," dodal.

Na další turnajový vavřín si musel počkat až do konce srpna. V dramatické rozehrávce porazil předešlého krále golfového žebříčku Jordana Spietha a ovládl Northern Trust. „Neprohrál jsem si to, on vyhrál," hodnotil souboj mladší z Američanů. „Znovu cítím, že hraju jako dřív, že mám formu jako před Masters. Výborně švihám, mám míč pod kontrolou a výhra mi dodá sebevědomí," radoval se jeho soupeř.

Talent od boha
Spieth je v současné době, zdá se, jediným hráčem, který s famózním DJem může alespoň částečně držet krok. Pokud však Johnson bude pokračovat v nastoleném tempu, nikdo a nic ho nezastaví. Bouřlivá léta má už za sebou a teď je suverénním vládcem svého sportu.
„Pokud se na to díváme z pohledu věřícího člověka, tak existuje-li někdo, kdo přišel na svět s talentem na golf rovnou od boha, je to právě Dustin," prohlásil Colin Montgomerie. Nezbývá, než tuto větu několikrát tučně podtrhnout a sledovat, co všechno ještě dokáže. Věřte, že to bude velká jízda.

Převzato z časopisu GOLF 10/2018
Text: Petr Sobol, foto: Globe Media/Reuters

DUSTIN JOHNSON
Datum narození: 22. června 1984
Místo narození: Columbia, Jižní Karolína, USA
Bydliště: Palm Beach Gardens, Florida, USA
Pro od roku: 2007
Na PGA od roku: 2008
Umístění na světovém žebříčku (k 20. 9. 2017): 1.
Umístění ve FedEx Cupu (k 20. 9. 2017): 3.
Profesionální vítězství: 17 (PGA – 16, ostatní – 1)
Týmové soutěže: World Cup (2016)
Individuální ocenění: PGA Hráč roku (2016) Hráč roku PGA Tour (2016), Byron Nelson Award (2016), Vardon Trophy (2016)


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...