Whan1Pouhých pět let stačilo k tomu, aby komisař LPGA Tour Mike Whan dokonale vzkřísil nejprestižnější dámskou golfovou sérii. Pozvolna se drobící, skromnou túru proměnil v organizaci sršící energií, podnik celosvětového rozsahu těšící se stále větší přízni fanoušků i sponzorů.

Rok 2014 byl v mnoha ohledech skvělý. Na 33 turnajích se rozdělovalo celkem 61,4 milionu dolarů a celý kolotoč navštívil více než tucet zemí po celé planetě. Mike Whan spolu se svými spolupracovníky vytvořil vynikající odrazový můstek, a tak bude zajímavé sledovat, kam se celou sérii podaří posunout letos.
Šéf LPGA Tour, který oslavil padesátku ve stejný den, jako Greg Norman slavil 60. narozeniny, však rozhodně odmítá roli mesiáše či novodobého spasitele ženského profesionálního golfu. Nicméně ať už se některé ze současných či bývalých hráček zeptáte na aktuální stav, okamžitě vycítíte obrovský respekt, který si u nich komisař získal za to, kam túru posunul a jak silnou pozici dnes série má.

Gratuluji nejen k letošním úspěchům.

Díky. Je za námi pěkných pár let a my stále ještě zažíváme zajímavý rozlet. Až jsem z toho trochu nervózní, protože bychom ještě nechtěli couvat. (úsměv)

WhanSkvělých momentů bylo vloni opravdu hodně.

Byl to velmi dobrý rok! Michelle Wie a Lexi Thompson nabídly fanouškům výjimečné představení na Kraft Nabisco. Také US Open diváky nadchlo, souboj mezi Michelle a Stacy Lewis patřil k tomu nejlepšímu, co jsme vloni na LPGA Tour mohli sledovat. Jsem na okruhu natolik dlouho, abych Michelle mohl pozorovat před začátkem studia, v jeho průběhu i po dokončení, a vím, jak tvrdě na sobě pracovala, nejen na tom, aby dosáhla univerzitního vzdělání, ale aby svou hru opět dostala na potřebnou úroveň a dosahovala výsledků, jaké jí kdysi odborníci předpovídali.

Nejvýraznější momenty se z mého pohledu odehrály na International Crown, ačkoliv pohled médií či fanoušků je možná odlišný. Svému týmu spolupracovníků vždycky zdůrazňuju, že je potřeba přinášet něco nového, i když na to okolí nemusí být připravené. To nás vede zpátky k Founders Cupu a Race to the Globe, vloni jsme založili International Crown, což byl z mého pohledu velký úspěch.
Přicházíte-li s něčím, co tu dosud nebylo, ať už jde o formát nebo způsob kvalifikace, lehce vás to znervózní, protože nemáte kde brát, od koho opisovat, a chcete vytvořit něco jedinečného. Tím pro mě International Crown bezpochyby je! Musel jsem se ujistit, že je o zúčastněné země dobře postaráno, hráčky mají vše potřebné a že jsme zvolili správný formát. Dopadlo to na výbornou, v neděli, kdy jsme korunovali vítězky, jsem byl na celý náš tým právem pyšný.

Co říkáte na závěr sezony?

To, jak jsem stál na 18. greenu a držel trofej pro vítězku inauguračního ročníku CME Race to the Globe, patří k vrcholným okamžikům roku. Nebojím se tvrdit, že je to jeden z momentů, který vstoupil do historie dámského golfu. CME Group Tour Championship v Naples pro nás vždycky bude závěrečnou zastávkou sezony, kam se sjede spousta partnerů a dalších osob podílejících se na zdárném průběhu túry. V tu chvíli vystupujeme jako jedna velká rodina. Byla to nádherná tečka pro Lydii Ko, které jsem předával trofej, i pro mě samotného.

Vloni se do listiny vítězek se zapsala velká jména. Jaký vliv to má na túru samotnou?

Když vás lidé sledují, všechno je snazší. Řada věcí, které byly před pěti lety považovány za naše slabiny, patří dnes k přednostem. Nedávno se mě někdo zeptal, zda není skvělé, že pět nejlepších hráček světa pochází z různých zemí. Musel jsem se tomu zasmát. V době, kdy jsem na túru přišel, by taková otázka nikoho ani nenapadla. Každý by si tehdy myslel, že mezinárodní rozměr přivede sérii do záhuby.

Jak se podařilo změnit tento náhled?

V letech 2009 a 2010 jsme tu měli hráčky z celého světa, ovšem spousta z nich neuměla anglicky. Skočíme-li do současnosti, neznám žádnou golfistku, která by nezvládla základní konverzaci. Převážná většina hráček se přesunula do USA, kde mají základnu. Pomohla i televize. Když jsem začínal, neměli jsme ani 200 hodin, teď jich máme za rok přes 400. Jestliže můžeme garantovat pravidelnou porci informací z LPGA, fanoušci se s hráčkami snáze identifikují, najdou si svou hvězdu, znají Na Yeon Choi, Lydii Ko nebo Suzann Pettersen.

Jak křehká byla túra, když jste ji přebíral?

Na to mám dvě odpovědi. Finančně na tom nebyla tak zle, jak jsme se domnívali. Bylo tu dost lidí připravených psát nekrolog, nicméně situace zdaleka nebyla tak hrozivá. Horší bylo, že jsme dost dobře nechápali ekonomickou realitu, jíž jsme museli čelit, zvlášť tady v Severní Americe. Měli jsme velké plány, ale svět se najednou změnil. A vy se musíte změnit s ním. Kontinent se pral s recesí a v tu chvíli bylo potřeba podat pomocnou ruku zejména těm partnerům, kteří při nás stáli dlouhodobě.

Jak těžké bude navázat na loňské úspěchy, nemáte trochu obavy z toho, zda se vám podaří posunout túru zase o něco výš?

Nemohu ovlivnit, co se stane na hřišti, na druhé straně nejsem to já, kdo by se stresoval tím, zda na turnaji uspěju nebo ne, zda proměním pat nebo chip. Má úloha je jiná. A jsem šťastný, že jsme v roce 2014 způsobili takové menší tsunami ve smyslu rostoucího zájmu o túru. Mým úkolem je uchopit tento zájem. Je to o neustálém hledání větších dějišť, větších platforem pro ty nejlepší hráčky světa.
Nejsem nesmělý, ale zároveň nemohu nevidět fakt, že nesoupeříme na srovnatelných kolbištích jako muži, což platí i ve srovnání s jinými sporty. V tom vidím svou hlavní roli pro rok 2015, zajistit věhlasná dějiště a přilákat ještě větší pozornost.

Své první majory vloni získaly Lexi Thompson a Michelle Wie. Kdo další by se mohl dočkat letos?

Vsadil bych na Lydii Ko. Už vloni byla skvělá, majory logicky představují další krok v její kariéře. Donedávna mnozí spekulovali nad tím, zda je sedmnáctiletá dívka schopná na túře zvítězit, nyní je nejmladší světovou jedničkou v historii!

Které z hráček budou patřit k hlavním uchazečkám o vítězství v CME Race to the Globe?

S ohledem na to, co se odehrávalo vloni, kdy vítězily Michelle, Lexi a Inbee Park nebo Stacy Lewis, tu máme ještě pár superstar. Suzann Pettersen bojovala se zraněními, ale dlouhodobě patří mezi top hráčky. Byl bych překvapený, kdyby se nepřidala k Lydii a neútočila na některý z majorů. O slovo se může přihlásit i Shanshan Feng z Číny nebo Korejka So Yeon Ryu. Určitě nás čeká zajímavý rok.

Na které z hráček, o nichž jsme dosud moc neslyšeli, byste zvlášť upozornil?

Zmínil bych loňskou jedničku na Symetra Tour Marissu Steen. Ta by mohla překvapit. Kim Kaufman vloni začínala ve stejné sérii, odkud se v průběhu sezony vyšvihla na LPGA. Když někdo začíná, měl by se před vstupem na LPGA trochu otrkat jinde. Lydia Ko se mnou možná nebude souhlasit, ale většina hráček mi v tomto dává za pravdu. Z dalších jmen se může prosadit třeba Sadena Parks, teprve pátá nebo šestá Afroameričanka na LPGA, která na Symetra Tour skončila druhá. Z ostatních sérií k nám míří další talentované golfistky jako Charley Hull z Velké Británie a vítězka loňského Evianu Hyo Joo Kim z Jižní Korey.

Kolik turnajů je v kalendáři naplánováno letos?

Máme jich stejně jako vloni třiatřicet a k tomu připočítejte Solheim Cup, který se uskuteční v září v Německu.

Změny se letos dotknou také majorů a nebudou malé.

Víte, co mě občas budí ze spánku? Majory a jejich naprostá bezpečnost. Chceme vybudovat podnik, který dlouhodobě dostojí své pověsti a roli. S dámskými majory jsme hodně zahýbali, ale tyto turnaje byly zralé na změnu, ať už jde o sponzory či dějiště. Uplynulých pár let jsme budovali jejich linku a spojili je s partnery, s nimiž jsme se dohodli na dlouhodobé spolupráci.
Partneři jako ANA (titulární sponzor turnaje All Nippon Airways Inspiration, dříve Kraft Nabisco) a PGA of America spolu s KPMG (sponzorem nového Women's PGA Championship) z nás sejmuli velké břímě. Zejména v případě (někdejšího) Kraft Nabisco, vždyť je to turnaj, jaký nemá v ženském golfu obdobu. Je to náš vlastní podnik s třiačtyřicetiletou historií, velkou tradicí. Při mnoha příležitostech jsem opakovaně zdůraznil, že dokud budu komisařem, tak se tenhle podnik z Palm Springs nehne.

A obavy z toho, že se z LPGA Championship stává KPMG Women's PGA Championship, nemáte?

Nikdy není jednoduché změnit název, proto jsme se tomu dlouho bránili, ale když si vedle sebe položíte všechna pro a proti, byla změna nevyhnutelná. Mám po boku partnera, PGA of America, a vidinu příštích 50 let, ne pěti či deseti. A majory musíte budovat na silných a dlouhých kořenech.
Mám dobrý pocit z toho, o jaké pilíře se dnes majory opírají. Uzavřeli jsme mnohaletá partnerství v řádu desítek let. Jestliže chcete něco takového budovat, musíte dějiště přesunout tam, kde ho chtějí mít sponzoři, ne tam, kde by ho chtěl Mike Whan.
Sportovní terminologií řečeno, přesun Women's PGA Championship z Rochesteru do New Yorku i náš svazek s PGA of America a KPMG je takový home run. Máme tu dva partnery, kteří s námi chtějí zůstat dalších 10 až 15 let. Jejich závazek je pro nás ujištěním, že jde o jednu z hlavních událostí hned v několika rovinách, nejen s ohledem na hřiště.
Je působivé, co všechno jsme dokázali udělat pro hru samotnou, ale také je to obrovský posun dopředu z hlediska obchodních záležitostí. Majory se budují na tradici a historii, ale také je s nimi spojen značný vliv, který se netýká jen turnaje samotného.

Dočetl jsem se, že současných 33 akcí považujete za optimální počet z hlediska podpory, servisu i potřeb sponzorů. Neklepou však na dveře další zájemci?

Za posledních osm měsíců jsem patrně vůbec poprvé vyslovil „ne" komukoliv z zmožných zájemců. Nelze do kalendáře zařazovat akce, kde se představí maximálně pět top hráček. Jiné túry na tohle možná přistupují, možná se to děje i v jiných sportech, ale ve světě LPGA se tohle dít nebude. Když domluvím sponzory ochotné vydat hodně vysoké částky za to, aby se stali titulárním partnerem, musím jim garantovat vysokou kvalitu, mezinárodní startovní pole, které přiláká pozornost diváků.
Viděl jsem turnaje na jiných túrách, kde startovalo pět špičkových hráčů, zatímco dalších 45 golfistů scházelo... Tohle by naše túra neustála. Přidáme-li dalších 15 až 20 turnajů, ve výsledku budeme všichni rozčarovaní a sponzoři i organizátoři se od nás postupně odvrátí.

Z čeho tedy vychází váš koncept?

Hned na začátku jsem avizoval, že hodlám investovat svůj čas a peníze do vybudování schématu o 33 až 34 turnajích a jakmile dospějeme k této metě, budu se dál angažovat v tom, aby tyto podniky rostly co do velikosti i kvality. Proto by vás nemělo šokovat, že v dalších třech čtyřech letech budeme pokračovat výhradně na kvalitativním zlepšení všech akcí.
Je jedno, zda půjde o větší televizní pokrytí, investice do fanoušků, kterým chceme zprostředkovat ještě větší zážitky. To jsou jen malé ukázky toho, čemu jsem se nemohl věnovat během prvních pěti let ve funkci komisaře, protože hlavní úkol zněl vybudovat dlouhodobé turnajové schéma. To dnes máme, což nám nabízí možnost přemýšlet v další rovině, která bude výhradně kvalitativní.
V poslední řadě bych byl rád vzpomínán jako komisař, který vrátil túru zpátky k plnohodnotnému celoročnímu scénáři turnajů. Chceme být těmi, kdo se zasloužili o zásadní rozdíl v množství příležitostí, které jsme golfistkám přinesli. Je úžasné, že jsme znovu dokázali vytvořit silnou sérii, třebaže ještě nejsme na konci své cesty.
Cílem je, řekněme, abychom se tak za 50 let mohli ohlédnout zpátky a sledovat rozmach ženského profesionálního golfu. To je náš odkaz hře a dalším generacím. Jsme dnes v pozici, kdy můžeme snít a své sny uskutečňovat.

Kalendář LPGA je velmi globální, avšak šikovně rozvržený, hráčky čekají dva výrazné přesuny, a to na začátku a na konci roku. Jakým způsobem turnajový harmonogram vznikal?

Snažili jsme se vytvořit dvě větve, jarní (Bahamy, Austrálie, Thajsko a Singapur) a podzimní (dvakrát Čína, Malajsie, Korea, Taiwan a Japonsko). Co jsem nechtěl, a ne že bych to mínil jakkoliv neuctivě, ale když se podíváte třeba na tenis, tak tam hráči připomínají nomády cestující bez přestávky po všech koutech. V takových podmínkách ale nejste nikde doma.
Pokud jde o LPGA, většina hráček má své závazky v Severní Americe, kde tráví sedm až devět měsíců v roce. Proto jsem hledal schéma, které maximálně vyhoví jejich požadavkům. Nejvíce tak cestují zkraje a na konci sezony, zatímco uprostřed roku se pohybují v Severní Americe s několika zastávkami v Evropě.
Díky tomuto uspořádání si snáze vybudují zázemí, založí rodinu a vedou víceméně normální život. Domnívám se, že i díky tomu jsme jako tým soudržnější, v mnoha ohledech to celou túru stmelilo, vznikly úzké vazby i mnohá přátelství. Nevídáme se jen od čtvrtka do neděle, létáme spolu domů, létáme na turnaje, vazby jsou mnohem užší než v minulosti.

Jedna vaše mantra týkající se organizačního týmu i hráček zní „Přemýšlej jako zakladatel" ve smyslu soustředění, priorit a principů, na kterých je túra založena.

Základní premisa zní „Překonej sám sebe". Je jedno, jaký máš titul nebo kolik vyděláváš. Důležité je, co můžeš udělat, aby LPGA byla ještě lepší. Vůbec nejdůležitější v této „filozofii zakladatelů" je ale potřeba či nutkání zanechat hru při odchodu v lepším stavu, než v jakém ji člověk našel, když na túru přicházel. První zakladatelé věděli, že nejdou vydělávat peníze, dopředu je hnala potřeba vytvořit pro příští generaci hráček lepší podmínky.
Dám vám jeden příklad, v roce 2009 jsme zahrnuli zhruba 3 000 mladých hráček do programu Girls Golf, aby se s golfem seznámily. Vloni jich programem prošlo už 43 000! Myslím, že právě tohle je zcela v duchu myšlenek zakladatelek a je to jeden z velkých úspěchů LPGA Tour.
Využíváme všech příležitostí k tomu, aby hra rostla, a těší nás, jaký dopad to má na mladé hráčky, přinejmenším ve Spojených státech. Nemůžeme si ale sednout a dát ruce do klína, je to zodpovědnost, závazek a chceme se stále posouvat dopředu.

Cení si vás mimo jiné proto, že jste dokázal zvrátit nepříznivý trend. Proslýchá se, že jste změnil filozofii LPGA, její identitu i budoucnost.

To mi lichotí, ale sám bych nic takového nedokázal. Všechno je o týmové práci. Nejlépe to vystihují dvě slova: převrácení rolí. Strávili jsme hodně času nad tím, abychom přišli na to, jak o nás přemýšlejí druzí. Nyní věnujeme čas na to, abychom pochopili, jak se stát lepším partnerem pro všechny, kteří nám podepisují šeky. Když tohle uděláte, lidé se k vám přidají, obnova sponzorských smluv je pak relativně snadná, částky rostou. Hráčky plnily opačnou roly víc než šest desetiletí. A právě skutečnost, že to nyní ostatním oplácíme, činí LPGA tak výjimečnou.

Odezva hráček je prý úžasná?

Mám-li být upřímný, myslel jsem, že to budeme my, kdo bude hráčky vést, učit, ale ve skutečnosti jsem se já sám naučil mnohem víc od nich. Hráčky na LPGA už nemám co učit, spíš musím následovat jejich cesty.

Jaká je nejsilnější stránka současné LPGA a v čem spatřujete největší výzvy?

Největším pozitivem je skutečnost, že nás sledují po celém světě. Můžeme být víc než okrajová značka, máme své místo na trhu. Těší nás, že jsme v televizi, kde vzrůstá náš podíl. Ale nezastírám, že PGA Tour dělá svou práci mnohem lépe. Zatímco my se objevíme ve vysílání tak sedmkrát do roka, oni tam jsou každý týden, což k obrazovkám přivádí velké množství diváků.

Oslavil jste padesátku. Váš kontrakt byl prodloužen do roku 2016. Jak dlouho ještě chcete působit v roli komisaře?

Cítím se docela šťastný. Dělám práci, kterou mám rád, a s lidmi, s nimiž je radost pracovat. Pokud mi však LPGA řekne, že nastal čas pro změnu, nebudu ukřivděný. Jsem hrdý na to, co jsme dokázali. Ale budu tuto práci rád vykonávat, dokud budu žádaný, dokud budu mít pocit, že mám co nabídnout a dává to smysl.

Na závěr náš rozhovor trochu odlehčím. Za tu dobu, co působíte v roli prvního muže LPGA Tour, váš hendikep klesl z 10 na 7. Čím si to vysvětlujete?

Po všech těch stovkách pro-am nosím v hlavě snad 500 různých švihových myšlenek od 125 hráčů. Ale největší zásluhu na tom má Cheryl Anderson, učící profesionálka na LPGA, která mi dala pár lekcí.

Převzato z časopisu GOLF 3/2015
Za rozhovor děkuje Paul Prendergast, foto: Globe Media Reuters a LPGA
Autor působí jako zahraniční dopisovatel redakce.

STRUČNÁ VIZITKA
MICHAEL WHAN
Datum narození: 10. 2. 1965
Rodiště: Naperville, USA
Bydliště: Lake Mary, USA
Vzdělání: Miami University of Ohio (1987)
Golfový hednikep: 7
Profesní dráha
- od roku 2009: komisař LPGA Tour
- 2002–2008: prezident a výkonný ředitel Mission-Itech Hockey (Irvine, a Montreal)
- 1999–2002: prezident a vedoucí marketingu v Britesmile (Walnut Creek)
- 1995–1999: výkonný viceprezident a generální manažer (Severní Amerika), TaylorMade Golf (Carlsbad)
- 1994–1995: viceprezident a generální manažer (divize golfových míčů a rukavic) Wilson Sporting Goods (Chicago)
- 1987–1994: ředitel marketingu Oral Care; brand manažer Procter & Gamble Co. (Cincinnati)


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...