Skotsko je považováno za kolébku golfu. Severní Irsko je domovem nedávné světové jedničky a krále této hry Roryho McIlorye. Důležitou úlohu ale zastává i Anglie, která je pravidelnou zásobárnou elitních světových hráčů. Pro špičková jména není třeba chodit daleko, můžeme jmenovat Justina Rose, Iana Poultera či Paula Caseyho. A brzy se v této společnosti může zabydlet i Tommy Fleetwood.
Profesionál z Čeladné
Před pěti lety tento tehdy devatenáctiletý talentovaný Angličan budil respekt mezi amatéry. Jeho výsledky dávaly tušit, že by z něj mohl vyrůst kvalitní hráč. Amatérskou kariéru rodáka ze Southportu lemovaly úspěchy.
V roce 2007 vyhrál World Boys Championship, o rok později nenašel přemožitele na English Champion of Champions, během následující sezony si připsal triumf na Scottish Amateur Stroke Play Championship a v tomtéž roce reprezentoval Velkou Británii a Irsko na Walker Cupu. O rok později triumfoval na English Amateur. V amatérském světovém žebříčku se vyhoupl na třetí místo, pořadí Scratch Players World Amateur dokonce vévodil.
Bylo jen otázkou času, kdy přejde mezi profesionály. Shodou okolností tento okamžik vyšel na Čeladnou a na Czech Open 2010, kde Angličan startoval díky sponzorské kartě od promotérské společnost Quirit Alfa. „Jsme rádi, že na turnaji zažije svůj profesionální debut Tommy Fleetwood," konstatoval tehdy promotér turnaje Stephen Flanagan.
„Chtěli bychom, aby se Czech Open stalo pro mladé hráče vstupní branou do světa vrcholového golfu, a proto se na start nadějného mladíka velmi těšíme," dodal na adresu Fleetwooda, který premiérový start na European Tour proměnil v cut a celkové 67. místo. Z vítězství se tehdy radoval Peter Hanson.
Trpělivá cesta k výhře
Premiérovou sezonu na European PGA Tour zakončil umístěním v elitní desítce na South African Open. Na první vítězství v sérii si ale musel počkat. Fleetwood nebyl jedním z těch, kdo do kolotoče tour vlétne jako uragán a vystřelí jako kometa. Seznamoval se s novým prostředím, našlapoval krůček po krůčku, věděl, že není třeba se nikam hnát. Tušil, že tvrdá dřina, píle a vytrvalost sklidí ovoce. Spěch by se nemusel vyplatit. „Můžete pak sejít z cesty, protože chcete, aby se vše stalo co nejrychleji," vzpomíná na stále ještě nedávné profesionální začátky.
Odskakoval si i na další série. V roce 2011 zvítězil na Formby Hall Classic z kalendáře PGA EuroPro Tour a ovládl mistrovství Kazachstánu ze série Challenge Tour. V roce 2013 triumfoval na Farmfoods British Par 3 Championship.
Ve třetí sezoně mezi profíky se konečně dočkal i na European Tour, když zvládl tříčlennou rozehrávku na Johnnie Walker Championship a stal se druhým nejmladším šampionem v historii turnaje (nejmladším byl v roce 2002 Adam Scott). Po Warrenu Bennettovi, Paulu Caseym a Milesi Tunnicliffovi byl teprve čtvrtým anglickým vítězem tohoto podniku. Díky tomu z 277. příčky světového žebříčku poskočil o více než sto míst vzhůru, na 165. pozici. „Neznám moc vrstevníků, kteří by to dokázali," uvědomoval si důležitost situace.
Zmrtvýchvstání
Byl to však nervák. Fleetwood, jenž do posledního kola vstupoval z dělené první pozice, totiž na 15. jamce zahrál bogey a na čelo rázem ztrácel dvě rány. Do hry se ale vrátil brilantním způsobem, na další jamce se blýskl eaglem, na poslední přidal birdie a vynutil si play-off.
V něm narazil na domácího Stephena Gallachera a Ricarda Gonzaleze z Argentiny. Ti dva měli dohromady 45 let profesionálních zkušeností, zatímco Tommy byl pořád ještě zelenáč. Přesto zvítězil. Když se jej ptali, co udělá s tučným šekem pro vítěze, opáčil: „Pravděpodobně jsem nejnematerialističtější člověk na světě. Titul mi stačí. Vítězství je vše, po čem jsem kdy toužil."
Mladý Angličan si pocit z vítězství náležitě užíval. „Absolutně úžasné," kochal se. „Čekal jsem sice o trochu déle, než jsem chtěl, ale po tomhle pocitu jsem strašně toužil."
Ryder Cup? Třeba i za pět let
Jeho jméno se ihned začalo spojovat s účastí na Ryder Cupu. Angličan se ale nakonec do evropského výběru, který vybojoval třetí výhru nad USA v řadě, neprotlačil. Těžkou hlavu si z toho nicméně nedělal. Věděl, že pokud bude i nadále tvrdě pracovat, i jeho by se turnaj jednou mohl týkat.
„Ryder Cup je dlouhá cesta. Je to asi celoživotní cíl a něco, čeho bych chtěl dosáhnout, ale jestli to bude příští rok, za tři nebo za pět let, na tom nezáleží," tvrdil po vítězství na Johnnie Walker Championship. Ve Skotsku si účast nezajistil, dočká se příští rok v americkém Hazeltine?
Promarněná šance
A teď zpět na okruh. Fleetwoodovým maximem na majoru je dělené 27. místo z US Open. Na Open ani PGA Championship dosud neprošel cutem, na Masters ještě nehrál, byť letos k tomu měl blízko. Zatraceně blízko!
Je všeobecně známo, že nejlepší padesátka hráčů světového žebříčku ke konci kalendářního roku má start v Augustě jistý. Fleetwood mocně útočil, ve druhé polovině roku prošel na patnácti turnajích European Tour v řadě cutem. Dvakrát byl druhý, čtyřikrát se umístil v elitní desítce. Vyhoupl se na 52. místo světa. K tomu, aby si zajistil místo v elitní společnosti, stačilo na Dubai Open, posledním turnaji Asian Tour, skončit mezi nejlepší osmnáctkou. Nikde jinde už se nehrálo a Tommy jako jediný hráč ještě mohl míchat kartami.
Jenže přišel nečekaný kolaps. Možná za to mohly nervy, možná nedostatek zkušeností... Výsledkem byla dvě mizerná kola a předčasné loučení s turnajem. Sen o Masters se rozplynul, účast v Augustě se minimálně o rok odložila.
Životní rána
I když se nedostal na Masters a v roce 2015 dosud žádný turnaj nevyhrál, výrazně na sebe upoutal pozornost. Stalo se tak na květnovém BMW PGA Championship ve Wentworthu, kde své vystoupení ozdobil výstavním albatrossem.
Jako vyhlášený ranař se předvedl na čtvrté jamce třetího kola. Drajvrem poslal míček asi 280 metrů daleko, pak vzal do ruky sedmičku železo a zahrál životní, 181 metrů dlouhou ránu, po níž míček skončil v jamce. Radostně zdvihl ruce nahoru a s úsměvem si vychutnával fakt, že se stal 92. hráčem v historii European Tour, který na okruhu zahrál albatross. Ve Wentworthu byli všichni přítomní svědky tohoto kousku potřetí.
Sobotu tak Fleetwood končil parádním výsledkem 65 ran. V neděli si ale pohoršil, kolo obešel na 72 úderů a propadl se na šesté místo. Na vítězného Jihokorejce An Byeong-huna ztratil devět ran.
Noční můra
Na Wentworth bude vzpomínat v dobrém. A nezapomene ani na Doral... Na WGC Cadillac Championship ovšem prožil doslova horor, když zapisoval 77, 77, 73 a 80 ran. „Noční můra, snědlo mě to zaživa," komentoval své vystoupení, po kterém se odhodlal k důležité změně a spojil se s legendárním koučem Petem Cowenem.
„Hrál jsem cvičná kola s Henrikem Stensonem a Graemem McDowellem. Sledoval jsem je a věděl jsem, že se s nimi nemůžu měřit," vzpomíná. Přes svého caddyho Phila „Wobbly" Morbeyho se spojil právě s Cowenem, který mimo jiné trénuje i McDowella a Stensona. „Pete obětoval padesát let svého života golfu a je výsadou s ním pracovat. Musíte z toho vytěžit co nejvíc," chválí si důležitou změnu ve své kariéře.
Zlepšení se dostavilo rychleji, než by kdekdo čekal. „Dělám spoustu nových věcí, hraji na všech významných turnajích," přiznal. Pouhých šest týdnů po propadáku v Doralu se dostal do čtvrtfinále WGC-Cadillac Match Play. Domů poslal Sergia Garcíu či rydercupového hrdinu Jamieho Donaldsona. „Jamkovka mi hrozně moc dala, hlavně co se týká sebedůvěry. Je skvělé, když porazíte takové hráče!"
Věčně usměvavý Fleetwood se tak pomalu vymaňuje z kategorie „nadějný Evropan", i v zámoří jej začali brát vážně. Ne náhodou si vysloužil pozvánku na Memorial Tournament, který pořádá Jack Nicklaus a s nímž si mohl potřást rukou. „Bylo krásné potkat se s ním. Je to legenda," vysekl poklonu golfové ikoně.
A kupředu ho žene i sledování ostatních velikánů. Učí se od McIlorye i Woodse. „Když hrajete na stejných turnajích jako oni, zjistíte, co je potřeba udělat, abyste se dostali na podobnou úroveň. Je spousta věcí, které nejlepší hráči dělají lépe, hodně si toho můžete vzít i z jejich života, z týmů, které se kolem nich pohybují. Najednou vidíte, že velké změny stojí na detailech. Doufám, že bude jen otázkou času, než si podobný přístup osvojím," dodává odhodlaně jeden z příslibů EPGA Tour.
Převzato z časopisu GOLF 11/2015
Text: Petr Sobol, foto: Globe Media/Reuters, Globe Media/Action Images
STRUČNÁ VIZITKA
TOMMY FLEETWOOD
Datum narození: 19. leden 1991
Místo narození: Southport, Anglie
Bydliště: Southport, Anglie
Pro od roku: 2010
Na EPGA Tour od roku: 2012
Počet výher: 4 (EPGA – 1, Challenge Tour – 1, ostatní – 2)
Umístění na světovém žebříčku: 62. (k 20. 10. 2015)
Pořadí v hodnocení Race to Dubai: 20. (k 20. 10. 2015)
Týmové soutěže: Seve Trophy (2013)
|
Přihlášení Golf News
Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...
Kontakty
Redakce
Inzerce na www.golfinfo.cz
Inzerce v týdeníku Golf News
Inzerce v časopise Golf
Advertising in Golfinfo.cz in English
Advertising in Golf News in English
GOLF magazine profile in English
Profil časopisu Golf
Profil a ceník Ročenky Golf 2024/25
Profil Hot Travel Revue 2024
Profil Hot Equipment Revue 2024
Profil Hot Wellness Revue 2024
Austerlitz Golf Trophy
Czech PGA Tour 2024
World Corporate Golf Challenge
Národní finále 2024
Kaskáda Golf Trophy
Grandfinále Czech PGA Tour 2022
CCB, spol. s r. o.
Okružní 19
638 00 Brno
šéfredaktor: Josef Slezák
e-mail: golfinfo@golfinfo.cz
mobil: +420 604 210 053
tel.: +420 545 222 774
RSS Sitemap Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2024. Všechna práva vyhrazena.
Zásady zpracování a ochrany osobních údajů.