Lydia KNovozélandská hráčka Lydia Ko překonává věkové rekordy jeden za druhým, ale nejen to: v pouhých patnácti letech se z ní stala hráčka světové extratřídy. Kdybyste Lydii potkali někde na ulici, nerozeznáte ji od běžných dívek jejího věku. Kulatá tvář orámovaná brýlemi, přirozený úsměv, občasné zachichotání a tendence vidět svět jako řadu na sebe navazujících příjemných okamžiků.

Když byla malá, přestěhovala se její rodina z Koreje na Nový Zéland, takže získala tamní občanství. V pěti letech jí teta darovala dětskou golfovou hůl, sedmičku, a Lydia s ní začala bušit do míčků. Docela jí to šlo, takže už v sedmi se postavila na start novozélandského ženského amatérského mistrovství! To vyhrála sice až za dalších sedm let, ale mezitím nezahálela.

Jak trénuje zázračné dítě
Její první a dosud jediný trenér Wilson nedávno zveřejnil video z doby, kdy jí bylo osm. Půlku tréninku tehdy metala na greenu kotrmelce či hvězdy a běhala po ferveji. Asi to funguje... Ovšem už tenkrát měla úderovou techniku, která se překvapivě málo lišila od té dnešní.
Jako dvanáctiletá už se objevovala na profiturnajích, mimo jiné skončila sedmá na New Zealand Women´s Open, kde dominovala o 34 let starší Laura Davies, a nastupovala i za novozélandskou reprezentaci.
V březnu 2011, měsíc před čtrnáctými narozeninami, postoupila na třetí místo světa mezi amatérkami. V lednu prohrála až na poslední jamce turnaj ALPG Tour, kdyby však vyhrála, překonala by věkový rekord vítězky na velkých profesionálních turnajích o celé tři roky! Pak se jako první žena vůbec stala zároveň mistryní Nového Zélandu i Austrálie ve hře na rány, což ji v květnu vyneslo až na špici světového pořadí amatérských hráček. Nato se vydala do světa a postavila se na start na americkém i anglickém amatérském šampionátu.

2012 – velký nástup
Do loňské sezony skočila rovnýma nohama. V lednu ovládla australské i novozélandské mistrovství v jamkovce i hře na rány, všechno zároveň! To tu ještě nebylo! V pouhých čtrnácti letech! Pořád jí ještě nebylo patnáct, když vyhrála svůj první turnaj australské LPGA, Australian Ladie´s Masters, a zapsala se jako nejmladší vítěz profesionálního turnaje, předstihla o rok i Ryo Ishikawu! Přitom oplatila prohru Lauře Davies, jež zahrála o 14 ran víc. Pro její hru začalo být typické úsloví „hraje bez výkyvů". To se daří málokomu, zvlášť ve věku sbírání zkušeností.
V létě se stala druhou nejmladší vítězkou US Women´s Amateur a hned potom překonala o patnáct měsíců nedávný rekord Lexi Thompsonové – ve věku 15 let, čtyř měsíců a dvou dnů o tři rány vyhrála Canadian Open zařazený do LPGA! A to v Kanadě startovalo 48 golfistek z první světové padesátky! Tím se stala i první amatérkou po déle než 40 letech, která dobyla LPGA. Těch víc než tři sta tisíc dolarů určených pro vítězku však brala druhá v pořadí, Ingee Park.
Ko neplánuje přestup k profesionálům dřív než za několik let, chce dodělat střední školu a jít na některou americkou univerzitu, aspoň se tak v srpnu po své výhře v Kanadě vyjadřovala. Ale postupně jí nastává problém: díky dalším dobrým výkonům stále narůstá suma, o kterou svým amatérským statutem přichází. Je jednoduše příliš dobrá, a málokdo se chce dobrovolně připravit o hromadu dolarů...
Na podzimním amatérském mistrovství světa v Beleku podržela novozélandský tým, který skončil na pátém místě, když do posledního dne nastupoval na druhé příčce. Ona sama vyhrála individuální klasifikaci o šest ran (-14), přestože tvrdila, že začátek turnaje měla slabší. Čísla ovšem nelžou – hrála 70, 69, 67 a 68...

Velké dilema
O talentovanou golfistku nepečuje jen trenér (a její matka, která ji často doprovází po světě). Kromě Wilsona je v jejím týmu fyzioterapeut a mentální kouč, jenž se o ni stará už pět let. Tým je placen novozélandskou federací. Samozřejmě se okolo ní točí spousta dalších. Jeden profesionální caddy nabídl její mamince, že bude dceři nosit bag, „kamkoli se po světě vrtne". Se smíchem odmítla.
Dilema ohledně přestupu do profitábora se s každým dalším úspěchem zvětšuje. Rodina nebyla při svém stěhování na Nový Zéland nijak bohatá a čísla, která létají kolem, je určitě nenechávají v klidu. Ostatně v listopadu už Ko nebyla tak rozhodná a prozradila, že nechá načasování přestupu na rodičích.
Po úspěšných vystoupeních na US Open a British Open jí přišly pozvánky na všechny ženské turnaje kategorie major na rok 2013, kde zaručeně nebude jen do počtu. Přitom nejde jen o samotné výhry na turnajích – i když se ke golfistkám sponzoři nechovají tak velkoryse jako k jejich mužským protějškům, dá se v jejím případě očekávat slušný nával nabídek.

Lydia však rozhodování nechává volný průběh, mezitím dělí svůj čas mezi golf a školu – a nejvíc sní o olympiádě...

Převzato z časopisu GOLF 2/2013
Text: Ivo Doušek, foto: Globe Media/Reuters


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...