Berovice-1Náročný a spravedlivý. Těmito slovy nejeden člověk vzpomíná na školní léta a na kantory, kteří nic neodpustili, ale naši snahu dokázali spravedlivě ocenit. Stejnými přívlastky však můžeme hodnotit i některá z golfových hřišť. Na Beřovice u Slaného padnou jako ulitá.

Golfový areál v bezprostředním dosahu hlavního města otevřeli roku 2004 a je jedním z trojice hřišť pyšnících se nezaměnitelným rukopisem rakouského architekta Hanse-Georga Erhardta, který se podepsal pod obě beřovické devítky. Promyšlený design lze považovat za variaci linksu, a tak v otevřených pasážích svádíte souboj s větrem, který dokáže pořádně rozvlnit zlatavý raf, nádherně kontrastující se šťavnatou zelení fervejí i greenů.

Berovice-ripPředností resortu je bezpochyby blízkost Prahy. Za nějakou půlhodinu jízdy se tak rázem ocitnete v krajině Polabí s výhledem na bájnou horu Říp, kde se v zemi oplývající mlékem a strdím usadil praotec Čech. Alespoň tak to tvrdí pověsti. Realita dnešních dní je o poznání všednější, pro nás golfisty je nicméně podstatné, že v krajině hojnosti najdete vše, co ke hře potřebujete – útulnou klubovnu s restaurací a terasou, v zimních měsících můžete využít indoorový simulátor, nechybí dostatečně zásobený pro-shop, prostorné sociální zařízení.
Je přitom jedno, zda jste zkušený hráč, nebo s golfem teprve začínáte. Sami či pod vedením trenéra můžete zdolávat první lekce na cvičných plochách nebo ještě lépe na devítijamkové tříparové akademii, jež je dokonalou miniaturou „dospělého" hřiště. Najdete tu vodní překážky i bankry, a tak se přirozeně seznámíte s mnoha „pravidlovými oříšky". Jak z nich vyváznout, to později oceníte i na osmnáctijamkovém hřišti mistrovských parametrů. Jaké je?

Nenásilně začleněné do venkovské krajiny, přičemž jednotlivé dráhy oddělili výraznějšími kopečky, což hráčům dodává kapku intimity. Zároveň však takto přemodelovaný terén znemožňuje pohled za vyvýšeninu, a tak se kolikrát vyplatí obezřetnost. Znalost hřiště rozhodně pomáhá, zavítáte-li do Beřovic poprvé, je birdie karta takřka povinná.
Celá osmnáctka není krátká, jednotlivé ferveje, mimochodem v perfektním stavu, plynule stoupají a klesají krajinou, greeny patří ke středně velkým, avšak v nejednom případě dostat míček na jamkoviště v regulaci ještě zdaleka nedává jistotu paru.
Berovice-2Herní náročnost umocňují četné bankry v dopadových zónách, přičemž ne všechny překážky jsou na první pohled zjevné, a neschází ani několik vodních překážek včetně ostrovní šestnáctky.

Chcete-li vyjmenovat jamky, jež se vryjí do paměti, nemohu opominout devítku. Pětipar s velkou vodní překážkou, jež hráče staví před otázku, zda si obezřetně přihrát ještě před vodu a pak green atakovat delší třetí ranou, nebo zariskovat a jít si druhým úderem přes překážku pro birdie. Rébus, který pomůže rozluštit odpal. Každopádně tady se ukáže, jak strategicky dokážete uvažovat i kolik odvahy v sobě máte.
Z druhé devítky musím jmenovat zmiňovanou šestnáctku, krátký třípar s greenem obklopeným vodou, pěkná je i předchozí jamka s výhledem na Říp – čtyřpar stáčející se doprava, kde v ohybu doglegu číhá bankr. Na závěr si pak střihnete lehce delší pětipar, klikatící se jako had, jehož pravou stranu chrání dlouhatánský bankr, vlevo v horní části ferveje zase zatažené rány pochytá vodní překážka.

Pak už vás čeká jen návrat ke klubovně, kde můžete své vystoupení rozebírat s přáteli. Ať už vaše hra dopadla jakkoliv, věřím, že jste nepřišli o dobrou náladu, neboť zahrát si Beřovice je vždycky radost. Nejen díky skvělé údržbě hřiště, ale také proto, že vás hřiště dokonale prověří. Nic nedá zadarmo, ale norma veškerá úskalí zohledňuje, a tak je dobrá hra po zásluze oceněna.
Dáte-li si k tomu něco dobrého na zub, což je naše další poklona, tentokrát vyseknutá restauraci, parádní golfový den graduje. O dokonalou tečku se zaslouží vstřícný personál i místní hráči, kteří se k hostům chovají s příslovečnou zdvořilostí. A že si zde členů i hostů váží, dokazují každoroční drobné změny, jež při našich pravidelných návštěvách registrujeme. Letos třeba přibyl nový písek i orientační systém.

Pokud jste Beřovice ještě nevyzvali na duel, je na čase to napravit. Věřím, že na tohoto přísného, leč spravedlivého „učitele" budete vzpomínat s vděkem a hřiště zařadíte mezi své pravidelné zastávky, podobně jako my.

Převzato z časopisu GOLF 9/2017
Text: Petra Prouzová, foto: Golf Resort Beřovice

UŽITEČNÉ INFORMACE
BEŘOVICE
Adresa: Beřovice u Slaného 15, 273 71 Beřovice
Tel.: +420 312 591 112, +420 602 525 242
Web: www.gcbr.cz
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
GPS: 50°16'10,26" N | 14°7'18,8" E
Rok otevření: 2004
Služby: driving range | chipping & putting green | akademie | výuka golfu | půjčovna vybavení | klubovna | restaurace | indoor
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (m): 6 579 (černá) | 6 217 (bílá) | 5 836 (žlutá) | 5 507 (modrá) | 5 175 (červená)
Green fee: 1 200 (po–pá) | 1 400 Kč (so–ne)
Green fee – akademie: 350 Kč (po–pá) | 450 Kč (so–ne)


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...