Pravidla Co když vstoupí do golfu zemětřesení? Jak na to pamatují pravidla?

ilu otazniky-pixabay-750Říká se, že pravidla golfu pamatují na všechny možné situace, které při hře mohou nastat. Je to tak opravdu? Co třeba, když vás na golfu zastihne zemětřesení? Pravda, v českých luzích a hájích je tohle nebezpečí jen málo reálné, i když nedávno lehké otřesy pocítili obyvatelé i v jižních Čechách. Ale jinde ve světě to až tak výjimečný jev není. Viz nedávno zemětřesení nedaleko New Jersey v USA. Nebo na Tchaj-wanu. A může vás zastihnout i na golfu.

Takže, jak postupovat, když otřesy země vstoupí do vaší hry? Co třeba situace, když váš míček skončil na greenu jen těsně vedle jamky, ale po otřesu půdy spadl do jamky? Tenhle scénář by byl obzvlášť zajímavý, pokud by to bylo na tříparové jamce a míček se usadil u jamky po odpalu z týčka. A po otřesu se dal znovu do pohybu a skončil v jamce. Hole-in-one, nebo ne?

Odpověď je v pravidle 9.3.: Mič se pohybuje přírodními silami. Pokud přírodní síly jako vítr, voda, gravitace a ano, dokonce i zemětřesení, způsobí, že se hráčův míček v klidu dá do pohybu, nenásleduje penalizace a míček musí být zahrán ze svého nového místa.

V případě míčku, který spadl do jamky, je tímhle novým místem dno jamky, což znamená, že by si majitel míčku může skutečně nárokovat eso. Matka příroda může někdy brát, ale v tomto případě velkoryse dává.
Existují i výjimky z pravidel? Jak je v golfu obvyklé, pár jich je.

Pokud otřesy země způsobí pohyb míčku na greenu poté, co jste již míček zvedli a znovu umístili, musíte míček vrátit na původní místo, nebo aspoň na přibližně odhadnuté původní místo.

Druhá výjimka se týká přírodních sil pohybujících míčkem na jiných plochách hřiště než na greenech. Tam ve stručnosti platí, že pokud otřesy půdy způsobí, že se míček v klidu pohne a zastaví na jiné části hřiště, musí se vrátit na původní místo.
A zkusme ještě přihodit i nějaký ten opravdový extrém... Co třeba, když v okamžiku, kdy golfista uvede při svém patu míček do pohybu, způsobí pohyb tektonických desek to, že se mezi míčkem a jamkou otevře země, a míček v propasti zmizí? Nabízí pravidla i v této, pravda hodně extrémní situaci, nějaké východisko?

Ale ano. Opět jako předtím: přírodní síly. Jenže tentokrát matka příroda bere, nikoliv dává. A další hráči už by nejspíš získali úlevu za zničený green. „Pokud by takový případ nastal, účastníci by pravděpodobně řešili mnohem naléhavější věci, než se starali o golf," reagoval na dotaz webu Golf.com šéf pravidlové komise USGA Craig Winters. Ale nakonec přidal i pravidlový pohled. „Pokud se golf hrál dál, myslím, že v případě stále hratelného hřiště, by hráč dostal beztrestnou úlevu podle pravidla 16.1 vzhledem k abnormálnímu stavu hřiště."

Připravil: Alois Žatkuliak
Ilustrační foto: Pixabay


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...