Pravidla Zabořený míč aneb Víte, že před spuštěním nesmíte důlek opravit?

Pravidla-zab-micObecně mají golfová pravidla nastavenu úlevu od zabořeného míče (Pravidlo 25-2) jen na „nízko střižených plochách", kterými se rozumí každá část hřiště (včetně průchodů rafem) posekaná na výšku ferveje nebo níže. V případě nepříznivých podmínek (a ty bývají v průběhu zimy velice často) může soutěžní výbor přijmout místní pravidlo, poskytující úlevu pro míč zabořený kdekoli v poli. Hráč pak může takový zabořený míč zvednout, očistit a spustit co nejblíže původnímu místu, avšak ne blíže jamce.

Poznámka 1): Míč je „zabořený", jestliže je ve svém vlastním důlku po dopadu a část míče leží pod úrovní země. Míč se nemusí nutně dotýkat půdy, aby byl zabořený (např. mezi míčem a půdou může být tráva nebo volné přírodní předměty a podobně).

Poznámka 2): Pokud využijete úlevu od zabořeného míče a spuštěný míč se opět zaboří, beztrestně spuštění opakujete. Pokud se míč zaboří i při opakovaném spuštění, hráč má právo (podle 1-4) míč umístit co nejblíže místu, kde se zabořil při posledním pokusu o dropování.

Poznámka 3): Pokud využijete úlevu od zabořeného míče, nesmíte si před jeho spuštěním upravit důlek po jeho dopadu. Pokud se vám ale míč při spuštění zakutálí zpět do původního důlku, musíte beztrestně míč spustit znovu. Pokud se tam zakutálí i podruhé, míč se staví (viz pravidlo 20-2c).

Přesné znění Pravidla 25-2. Zabořený míč
Jestliže je míč zabořený na libovolné nízko sekané ploše kdekoli v poli, může se beztrestně zvednout, očistit a spustit co nejblíže původnímu místu, avšak ne blíže jamce. Spuštěný míč se musí nejprve dotknout té části hřiště, která je v poli.

Poznámka 1: Míč je „zabořený", jestliže je ve svém vlastním důlku po dopadu a část míče leží pod úrovní země. Míč se nemusí nutně dotýkat půdy, aby byl zabořený (např. mezi míčem a půdou může být tráva nebo volné přírodní předměty a podobně).

Poznámka 2: „Nízko sekanou plochou" se rozumí každá část hřiště, včetně
průchodů vyšší travou (rough), posečená na výšku dráhy (fairway) nebo níže.

Poznámka 3: Soutěžní výbor může přijmout Místní pravidlo, jak uvedeno v Dodatku
I, poskytující úlevu pro míč zabořený kdekoli v poli.

TREST ZA PORUŠENÍ PRAVIDLA:
Hra na jamky – ztráta jamky; Hra na rány – dvě trestné rány.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...