fitTéma fittingu jsme už v Golfu probírali několikrát horem dolem. Detailním průvodcem nám v minulosti byl profesionální trenér Lukáš Horák, pracující na brněnské Kaskádě. A právě tam jsme zamířili, abychom se ho zeptali na nejnovější trendy a novinky.

Mohl byste nejprve ve stručnosti představit zdejší fitting centrum?
K dispozici máme veškeré hole od Acushnetu, to znamená drajvry, dřeva, hybridy a železa Titleist, wedge Vokey a patry Scotty Cameron, od značky Titleist máme míče a dále doplňkově provádíme fitting holí Srixon a Cleveland. Stejné to bude i v příští sezoně a výhledově rozhodně nebudeme počet snižovat, spíš naopak.
Co bych zvlášť zdůraznil, to je možnost výběru šaftů, disponujeme kompletní nabídkou, navíc fitting v totožné kvalitě umožníme pravorukým i levorukým golfistům. To samé platí pro wedge, zákazník u nás najde široké spektrum loftů, které takřka nemá konkurenci. Od příští sezony nabídneme i testování patrů.

Setkáváte se ještě s názorem, že fitting je zbytečný luxus?
Tu a tam podobné hlasy zazní, ale postupně jich ubývá. Spíš se řada lidí domnívá, že je budete tlačit do nákupu nových holí. Mnohdy ale právě při fittingu zjistíme, že vám víc prospěje úprava stávajících holí nebo švihu, pomoci může i správná volba gripu. Řekl bych, že trenér či fittér, který svou roli pojímá zodpovědně, vás do nákupu „za každou cenu" nutit nebude. Může se i stát, že vlastní set jen doplníte o hůl, která vám dle výsledků měření schází. Výhodou fittingu je, že pokud ho podstoupíte a nakoupíte nové hole, samotná služba se rozpustí v ceně.

Komu byste fitting doporučil a kdy je pro něj nejvhodnější doba?
Určitě při nákupu nových holí, případně při doplnění setu o konkrétní hůl. Je lepší, pokud fitting provádíte venku na hřišti a na plochách k tomu vhodných, když si třeba ránu z písku můžete přímo vyzkoušet. I pro hráče je lepší vidět ránu reálně letět vzduchem než odehrávat rány v hale, nicméně i to je možnost. Proto nabízíme tuto možnost i v indooru, kam se v zimním období přesuneme, a to včetně diagnostiky. A komu bych fitting doporučil? Každému, kdo to s hrou myslí vážně. Od dětí až po profesionály.

V jakých intervalech je vhodné hole měnit?
Odlišná situace panuje u dospělých, jinak je tomu u dětí, které rychle rostou, tudíž je potřeba tuto skutečnost zohlednit. U dospělých je životnost drajvru čtyři pět let a podobné je to s dřevy nebo hybridy, skórovací hole bych měnil častěji kvůli opotřebení, markantní je to zejména u wedží, kde bych doporučil obnovou za rok, maximálně za dva.

Zmínil jste děti. Dá se shrnout, jakých zásadních chyb se rodiče při nákupu dětských holí dopouštějí?
Děti tvoří velmi zajímavý golfový segment a platí to i pro fitting. Zpočátku je těžké předvídat, zda dítě u golfu vydrží, a tak se často setkávám s tím, že mu rodiče dají své staré hole. Ty bohužel neodpovídají nejen délkou, ale jsou i výrazně těžší, takže tím své ratolesti odvedete spíš medvědí službu. Volte raděj méně holí, ale adekvátních výšce. Později se už samozřejmě přihlíží i k vlastnímu švihu.
Zde na Kaskádě nabízíme hole US Kids, což je značka na děti přímo zaměřená. Mají vlastní stupnici, jdoucí po 7,5 centimetrech, pomocí které dítě změříme a nabídneme mu optimální hole. Od určité výšky pak nabízíme vedle standardu i tzv. tourové série zohledňující parametry švihu. Osobně oceňuji, že lze dokoupit i jednotlivé hole, a tak když dítě některou z holí ztratí, což se stává, set snadno doplníte. Stejně tak můžete začít s menším počtem, a když dítě golf opravdu chytne, doplníte jej podle potřeby.

Výběr holí, jejich sestavení na míru či úpravy ale nejsou jedinou službou, kterou na Kaskádě nabízíte.
Poradenství ohledně holí tvoří jednu část. S tím bezprostředně souvisí i švih jako takový. Při diagnostice i tréninku proto na Kaskádě využíváme vyspělé technologie, ať už jde o počítačovou videoanalýzu švihu prostřednictvím systému V1, tlakový snímač přenosu váhy BodiTrak nebo radarový systém flightscope. Ten používáme pro fitting, ale je vhodný i pro trénink švihu, neboť nám poskytuje informace jak o pohybu míče, tak hole. Určitě namítnete, že podobné vymoženosti jsou určené hlavně profesionálům nebo perspektivním mladým amatérským hráčům, nicméně s úspěchem je využívají i ambiciózní amatérští hráči, kteří rozhodně netouží stát se profesionály. A při sestavování setu nebo výběru holí je můžeme využívat u všech zájemců. Rozdíl je jen v četnosti využívání, zatímco profesionál podstoupí diagnostiku třikrát čtyřikrát v sezoně a na této úrovni jde o nezbytnost, sportovně založený amatér přijde třeba jednou.

Dříve fitting využívali jen nejlepší hráči, dnes je spektrum hráčů, kteří si tuto službu dopřejí, mnohem širší. Jaké nejnovější trendy v oblasti fittingu sledujete?
Do popředí se dostává fitting míčů. Titleist nabízí několik kategorií. Pokud jde o výkonnostní hráče a zdatné amatéry, přihlíží se k parametrům jako let míče, měkčí pocit, spin. Zde bych upozornil na novinku v řadě prémiových míčů, a sice AVX, který doplňuje modely Pro V1 a Pro V1x a nabízí měkčí pocit i nižší trajektorii. Amatérští hráči nebo hráčky mohou své preference zakládat na vzdálenosti, barvě či, řekněme, upřednostnit „ekonomickou variantu". Ať už si ale zvolíte jakýkoliv míč, neměli byste míče během hry měnit. Rekreační hráči berou do hry často nalezené míčky, případně mají několik značek a míčů kvalitativně odlišných, což má na hru negativní dopad. Brát do hry míč, který vám zrovna „přijde pod ruku", bych tedy určitě nedoporučil.
Další z trendů, který podle mě bude v budoucnu zesilovat, je fitting patrů. Uvědomte si, kolik ran na greenu odehrajete. Ne nadarmo se říká, že o výsledku se rozhoduje na greenu a v jeho okolí. U patrů lze upravit nejen délku, ale i loft a lie a jiné parametry, abyste se v postoji cítili komfortně. Pokud jde o volbu mallet versus blade, pak bych obecně doporučil mallet, který je stabilnější, nicméně nejdůležitější je osobní preference. Patr se vám musí líbit, holi musíte věřit.

Foto: Golf Resort Brno Kaskáda


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...