fascJejich existence byla doposud často podceňována, hrají přitom zásadní roli při pohybu, vzpřímeném držení těla a jejich špatný stav může blokovat růst svalů. O čem je řeč? O fasciích, tenkých blánách, dokonale oddělujících skupiny svalů či orgánů a zároveň je držících pohromadě. Často bývají označovány jako největší smyslový orgán.

„Pokud jsou svaly dlouhodobě přetěžovány – například vadným držením těla, fyzickou námahou, ale i pohybovou nečinností – dochází k jejich zkracování. Hromadí se v nich odpadní látky, zhoršuje se prokrvení a zvyšuje se jejich napětí. Podobné zkracování jako svaly postihuje i fascie. Při stresu reaguje pojivová tkáň jako svetr vypraný v příliš horké vodě – ztrácí elasticitu, křečovitě se sevře a vše, co obepíná, nemůže být nadále správně vyživováno," vysvětluje fyzioterapeutka Mina Siehs z Centra zdraví Park Igls nedaleko rakouského Innsbrucku.

Aktuální výzkum dokazuje, že fascie jsou důležitým předpokladem lidského zdraví a sportovní výkonnosti. Účastní se totiž každého pohybu – při běhu, lyžování, tanci, ale i při strečinku. Zdravé fasciální struktury vytvářejí ochranná pouzdra, udržují zádové svalstvo pod konstantním napětím a jsou to právě převážně fascie, které zodpovídají za vzpřímené držení těla.

Fascie obaluje všechny prvky lidského těla
Fascie jsou elastické vazivové tkáně, které obalují všechny prvky lidského těla. Každý sval, každé svalové vlákno, každý orgán, mozek, oči mají vlastní ochranný fasciální obal. Jejich tloušťka se pohybuje mezi 0,3–3 mm a jsou tvořeny kolagenovými vlákny, vodou a fibroblasty. Jejich hlavním úkolem je obalit a navzájem propojit všechny orgány, svaly, kosti, klouby a nervy. Jsou zastoupeny jak na povrchu svalů, tak v jejich hlubokých vrstvách. Oddělují jednotlivé svaly, umožňují jejich vzájemnou kluznost a současně svaly propojují do funkčních pohybových řetězců.
Dnes už víme, že se ve fasciích nachází více než 80 % volných nervových zakončení a receptorů bolesti – mnohem více než v jakémkoli svalu. Nejznámější typ fascie je blanité pouzdro svalů. Tato povrchová fascie plynule přechází do vaziva uvnitř svalu, kde tvoří tvrdší svalová vlákna, která dále vrůstají do šlach svalu a omezují tak jeho přetažení či přetržení.

Kdo se nehýbe, tuhne aneb co fasciím škodí
Správně fungující svaly a fascie jsou tedy důležité pro celkové držení těla, pohyb a fungující svalovou soustavu. V místech, kde není naše fasciální síť dostatečně stimulovaná, mají fascie tendenci lepit se dohromady, srůstat, ztrácejí pružnost a odolnost. Dojde ke ztrátě kluznosti. Následkem jsou blokády a bolesti.
I chronický stres způsobí jejich celkové zatuhnutí. Vzhledem k tomu, že jednotlivé tělesné tkáně jsou tak těsně propojeny, dochází mezi těmito strukturami k interakcím, které vyvolávají ztuhlost a bolesti.

Fascie lze vytrénovat
„Pravidelný trénink fascií snižuje možnost zranění až o šedesát procent," uvádí terapeutka v Park Igls a dodává, „kdo chce zůstat pohyblivý a vitální, musí dělat něco i pro své fascie". Následně vytahuje masážní válec a vysvětluje pravidla provádění cviků.
Dámy bude určitě zajímat, že tyto cviky mají také velký vliv na snižování celulitidy. V praxi se jedná o „rolování" vlastní vahou těla po masážním válci nebo jejich „rolováním" po povrchu těla. Správně poučeni můžete cvičit i sami doma, venku, prostě kdekoliv.

Bolest zad
Nejčastěji se bolesti vyskytují mezi hrudní a bederní páteří, což je typické pro sedavá zaměstnání. Příčinou může být i stres. Ten se nejvíce projevuje na posturálních svalech kolem hrudní části páteře a v oblasti krku. Tyto svalové skupiny bývají velmi ztuhlé. Když si totiž řekneme – to musím zvládnout, překonat, stihnout..., tuhnou většinou právě tyto svaly. Nevědomky se začneme choulit a hrbit. Jenže pak se nemohou správně zapojovat svaly hlubokého stabilizačního systému, které jsou pro správné a vyvážené fungování našeho těla zásadní. Zde pak nastupuje masážní válec.

Zásady správného rolování
V prvé řadě je důležité si uvědomit, že tato technika není účinná, pokud se provádí rychle a nekontrolovaně. Cílem je uvolnění všech vrstev – kůže, fascií, svalů, i těch hluboko uložených. Pohyb provádíme s maximální kontrolou a procítěním svalů. Ideální je začínat postupným tlakem a až následně tlačit a masírovat hlubší vrstvy svalů. Tam, kde je znatelná bolestivost svalů, je potřeba zvolnit nebo přestat a opětovně sval masírovat až do té doby, než bolest pomine.

Text a foto: Natascha Kames


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...