twrV každém případě je vhodné přijet na hřiště včas. Avšak rozcvičení a trénink před hrou, to je zase jiná kategorie. Určitě v ní neplatí – čím více, tím lépe. Rozhýbání kloubů a trocha strečinku je nutná pro každého, ale tam také končí jakákoliv možnost plošné rady. Příprava před hrou je vysoce individuální a závisí na osobnostních vlastnostech a rituálech každé golfistky či golfisty. V této oblasti se dokonce různí i rady renomovaných trenérů. Někdo doporučuje procvičit na driving range všechny hole, jiný spíše radí čipovat a patovat, další doporučuje wedže. Lze najít nějaká obecnější doporučení?

Pokud se týká množství míčků odehraných na cvičném odpališti před začátkem skutečné hry, je naivní doufat, že se v té fázi golfista něco „doučí". Určitě jsou typy hráčů, pro které je určitý počet odehraných míčků na drajvingu nutným psychologickým předpokladem, aby odcházeli na první odpaliště s žádoucí úrovní sebedůvěry.
Počet míčků by se však neměl přehánět. Myslím, že například košík s 30 míčky by měl stačit. Pokud věříte, že odehrání 200 míčků na drajvingu před začátkem hry vás dokonale připraví na nejlepší skóre vaší kariéry, lze důvodně předpokládat, že ve druhé devítce vás dostihne únava.

Osobně se přikláním ke strategii, že pokud máte k dispozici 30 minut před začátkem hry, je nejproduktivnější investovat do patování a přihrávek. Doporučuji soustavně střídat vzdálenosti, nehrát stále na jednu klávesu. Jsou dobře známy případy, že po přílišném opakování stejné přihrávky se golfista sám „rozhodí" a dopracuje se například k „šenku".
Zahraniční golfoví publicisté se shodují v tom, že jakýkoliv trénink před hrou má jediný cíl – posílení sebedůvěry. Ve chvíli, kdy zahrajete na cvičném greenu přihrávku třikrát po sobě perfektně k jamce, je vhodné netahat čerta za ocas, odnést si získanou sebedůvěru a procvičit něco jiného.

Strategie přípravy se musí rovněž odvíjet od přírodních podmínek. Mám v živé paměti způsob, kterým jsem vyhrál jeden turnaj v portugalském Algarve. I tam občas dokáže být psí zima. Toho rána bylo něco okolo 3 °C a museli jsme čekat, začátek byl odložen kvůli kontrole možné jinovatky. Všichni v tom mlhavém chladu poctivě trénovali a mrzli.
Já jsem objevil teplé místo v kotelně hotelu u hřiště a zalezl tam. Když konečně turnaj začal, připadal jsem si na prvním odpališti jako princ, který v pohádce našel v zakletém zámku lidi očarované a zkamenělé.

Text: Ondřej Kašina
Foto: TaylorMade Golf


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...