Kas ilPro úspěch a radost v golfu se musíme naučit přesně rozlišovat strategickou opatrnost od ochromujícího strachu a zbabělosti. Vše se pokusím shrnout do praktických rad.

1. Hrajte svůj standardní švih odvážně a bez postranních myšlenek
Na každém turnaji lze slyšet po zkažené ráně povzdechnutí: „Vždyť jsem tuhle ránu před turnajem na drajvinku hrál tak dobře..." Samozřejmě, ale v turnaji to zkazil, protože ze strachu hrál úplně jiný švih. Golfový švih je složen z velmi složité sekvence pohybů, proto jej není radno dále komplikovat tím, že v soutěžní hře chceme „vynalézt" úplně nový, zpravidla opatrnější švih. Vyhněte se tomu a hrajte svůj standardní švih s chutí a naplno – jako na drajvinku.

2. Hrajte s důvěrou své vlastní rány
Nikdo nezná váš golfový švih a trajektorii ran lépe než vy sami. Někdo hraje soustavně fejd, jinému to spíše létá do dró. Jen vy sami víte, která křivka je ta vaše vlastní, důvěryhodná a nejvíce pravděpodobná. Stojíte-li před nutností zahrát obtížnou ránu, zvolte takové postavení a výběr hole, aby to odpovídalo vaší pravděpodobné ráně, srovnejte se vůči hřišti tak, aby i s vaší obvyklou křivkou a eventuální chybou byla rána použitelná. A pak zahrajte odvážně, naplno a s důvěrou – protože hrajete svou obvyklou ránu.

3. Naivita není odvaha
Je chvályhodné, když se na drajvinku nebo během tréninkového kola pokoušíte zahrát rány, které pro vás nejsou typické, jsou pro vás obtížné nebo jste je dosud nikdy nezahráli. Není nic špatného, když si v tréninkovém kole vezmete starší míček a zkusíte zahrát přes vodu tam, kde jste to zatím ještě nikdy nedokázali. Když však hrajete soutěž, nečekejte, že se z ničeho nic zázračně zahrajete délku nebo křivku, kterou jste se dosud nenaučili. Taková naivita není odvahou a trochu mi to připomíná vtip: „Ptají se pána, zda umí hrát na klavír. A on odpoví: Nevím, ještě jsem to nezkusil..."

4. Strategie není zbabělost
Když se dostanete do situace, kdy uvnitř jasně víte, že váš úderový arsenál neobsahuje žádnou ránu, která by umožnila agresivní variantu hry, je nutno hrát strategicky. Strategie není zbabělost, ale je třeba se učit, jak ji úspěšně použít. Nic není horšího než opatrný lay-up končící ve vodě nebo přihrávka z lesa na fervej, jež uvízne v protilehlém lese.
Je proto nutné strategické varianty hry pravidelně trénovat, aby byly řešením, nikoliv zdrojem ještě horších problémů. Poučte se od profesionálů a trénujte varianty, kdy se strategickou přihrávkou dostanete do své oblíbené vzdálenosti.
Máte-li například velmi jistou PW z 90 metrů, není důvod riskovat, abyste se dostali do vzdálenosti 50 metrů ke grínu, která vám třeba vyhovuje méně. Znalost vašich oblíbených délek a příprava ran do těchto pozic vám často poskytne možnost uhrát dobrý výsledek i prostřednictvím strategické varianty, a v důsledku toho významně posílí vaši sebedůvěru.

Text: Ondřej Kašina


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...