lhMysl rekreačního golfisty je pohříchu velmi náchylná k absorbování nesmyslů, které mají zhoubný vliv na výsledky. Opakovaně jsem si všimnul, jak naši komentátoři přenosů vrcholových golfových turnajů říkají o nějakém hráči, že je to frajer a „zase jde po tyči". Přeloženo do češtiny to znamená, že golfista zvolil riskantní ránu s cílem zastavit míček co nejblíže od jamky. A tak naši Milošové a Milušky naivně věří, že jejich svatou povinností, když mají green na dosah, je vždy atakovat za každou cenu vlajku.

Legendární golfisté, jako byli Walter Hagen, Ben Hogan a Jack Nicklaus, shodně vítězili díky dobře promyšlené strategii. Její významnou součástí bylo vyhodnocení konkrétní pozice jamky na greenu toho dne a míry rizika. Ben Hogan to dokonce popsal lapidární větou: „Některé jamky nejsou předurčeny k tomu, aby se na nich hrálo birdie." Dotyční stratégové, když zjistili, že jamka je toho dne navrtaná v příliš riskantním místě, prostě zahráli bezpečnou ránu doprostřed greenu a po dvou patech si odnášeli par.

Našim Milošům a Miluškám připomenu, že dobře postavené hřiště se správně tvarovanými greeny nabízí managementu mnoho variant umístění jamky. Doporučuji, abyste si všimli pozorně rozdílů v umístění jamek v různých dnech během některého z velkých světových turnajů. A také připomenu výraz „nedělní pozice jamky". Ta popisuje nejzáludnější možné umístění jamky na dotyčném greenu. Například v Augustě jsou jamky, kde zkušení profíci raději cíleně hrají mimo green v případě, že umístění jamky je natolik zrádné, že se nevyplatí riskovat.
Takže, Milošové a Milušky, až vám zase v příštím turnaji budou rozdávat karty s umístěním jamek, prosím nenechte si tím poplést hlavy. Pro naprostou většinu rekreačních hráčů platí pravidlo mířit na střed greenu. Když se toho budete držet, vyplatí se vám statisticky větší marže pro chybu.

Text: Ondřej Kašina
Foto: TaylorMade Golf


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...