kondJako novinářka jsem často na cestách: v autě, v letadle a pak trávím hodně času před obrazovkou počítače. Proto je důležité zařazovat do každodenního programu také pravidelný pohyb, snažit se zdravě jíst, zkrátka vybudovat si vlastní zdravý životní styl. Jeho součástí musí být také odpočinek, relaxace. Ideální příležitost jsem paradoxně našla při pracovní cestě do Centra zdraví Park Igls, malého městečka nedaleko Innsbrucku v Tyrolsku. Pozvání na tématický presstrip „Zdravě hrát golf" ve mně vyvolalo zvědavost. Rozhodla jsem se tedy využít několika klidnějších dnů k „sanaci zevnitř".

Kondiční trénink, fyzioterapie, psychologická příprava a speciální jídelníček se staly, a nejen na PGA Tour, běžnou praxí. O zdraví svého organismu a tím i kondici začali víc přemýšlet i běžní rekreační hráči. Zejména pokud se projevily první příznaky chronických bolestí páteře a kloubů. Na to rychle zareagovala řada resortů, které se zaměřují na různé „zdravé" rekondiční a rehabilitační pobyty. Jedním z nejznámějších je právě mnohokrát mezinárodně oceněné Centrum zdraví Park Igls s propracovaným golfovým programem.

Hrát golf zdravě
Dobrá zpráva: V Park Igls se nemusíte vzdát svého oblíbeného hobby, i když se jedná o léčebný pobyt. Lékařům a terapeutům se daří dokonale propojit rehabilitace a golf, byť nikdy neztrácejí ze zřetele hlavní cíl každého pobytu, kterým zůstává celková fyzická a psychická pohoda.
Pobyt začíná rozsáhlou lékařskou prohlídkou a sestavením programu terapií a procedur, včetně sportu. Vyšetřením a povídání se mnou věnuje lékařka Katharina Breit třikrát tolik času než můj praktický lékař. Následující den Hanni Gartner, zkušená terapeutka v Park Igls a trenérka rakouského seniorského ženského národního golfového týmu, analyzuje můj golfový švih. Rychle rozpozná mé nedostatky.

„Pokud hodně sedíte, nemělo by vás překvapit, že vám ochabují a zkracují se zadní svaly nohou. Pánev je nestabilní. Ale páteř se dobře otáčí. Následuje úvod do tréninku síly, stability a pohyblivosti, který je pro golf nejdůležitější, a který zohledňuje moje potřeby. Od nynějška byste se měla tréninku věnovat alespoň dva až tři dny v týdnu," doporučuje a já si svatosvatě slibuji, že se jejími radami budu poctivě řídit.
„Každý pacient potřebuje jinou formu léčby. Naším úkolem je to rozpoznat a zohlednit," vysvětluje Elmar, který v Centru zdraví pracuje déle než dvacet let a snad každé unavené tělo dostane zpátky do formy. Po prorokované únavě po proceduře (samoléčivé síly potřebují energii!) a lahodně lehkém večerním jídle z moderní Mayrovy kuchyně následuje další ráno opět úžasně lehký pocit, když vyrážím na každodenní proceduru – procházku horkoledovými bazénky, tedy Kneippovým chodníkem. Nohy mám po ní lehké a energie na rozdávání.

V pohodě zvládám i terapeutický program třetího dne završený krátkým tréninkem s Hanni na hotelovém chipping a putting greenu. Je osvětlený a dá se využít i po setmění. „Skórování se přece rodí okolo greenů a teprve dokonalá krátká hra z vás udělá kompletního hráče," zdůrazňuje Hanni. Konečně v hotelovém parku můžete na vlastním chipping nebo putting greenu potrénovat kdykoli i sami. „Nevím, jak ostatní, ale já jsem asi i díky pobytu nabitým baterkám trénovala s nadšením.

Mayrova kuchyně
Kuchyně, která byla v hotelu podle Mayra vyvinuta a přizpůsobena novým lékařským poznatkům, nabízí lehká, ale současně lahodná jídla. Individuálně sestavený jídelníček a pohybový program pod dohledem zkušených trenérů a fyzioterapeutů, stejně jako odpovídající symbióza školní a komplementární medicíny vám opět naladí formu!

Zdraví není cíl, ale cesta!
Myšlenka „Zdraví není cíl, ale cesta, kterou musíte nastoupit... projít tady a teď, abyste se dostali daleko... co nejdále" je základem filozofie Centra zdraví Park Igls. Vydáte se na ni pod dohledem odborníků v krásném prostředí Tyrolska. Mnozí se na ni vydávají každoročně, opakované pobyty mají trvalý a prokazatelný efekt.

ZDRAVÝ SWING à la Hanni Gartner
Golfový trénink začíná tzv. funkční analýzou. Ta odhalí, které svaly máte oslabené a jak jsou na tom vaše kyčle a klouby. Při analýze se testuje stabilita, mobilita a samotný golfový švih. „Golf je druhý technicky nejtěžší sport, hned po skoku o tyči, takže chyb se v něm dá udělat opravdu hodně," vysvětluje Hanni.
V rámci tréninku objasňuje, jak vyrovnat dysbalance vzniklé neustálým přetěžováním jedné strany těla, což je největší problém golfu. Poradí, jak zlepšit celkovou souhru svalů ve švihu a díky tomu i vlastní hru. Předvede také cviky na posílení středu těla a odstranění typických golfových bolestí zad. Všechny svaly potřebují rozhýbat, zahřát a prokrvit, aby mohly správně fungovat," připomíná. Před hrou s ní vás také čeká pořádné zahřátí, které většina hráčů podceňuje.

Více informací na www.park-igls.at

Připravila: Text: Natascha Kames


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...