Vokey wedgeNechci vyvolávat debatu, zda by bylo lepší žít a hrát golf v zemi, kde je stále hezké počasí, teplo a ideální stav fervejí. Z mnoha debat vím, že v naší zemi žije docela dost lidí, kteří mají rádi podzimní a jarní chlad, a dokonce i mlhy. Nebudu jim to vymlouvat, jen nabídnu jednu radu, jak přizpůsobit hru wedžemi stavu fervejí, které jsou na podzim a na jaře mokré a někde dokonce plné rozblácených žížalinců.

Na podmáčených fervejích doporučuji rekreačním golfistům nesnažit se o efektní vysokánské loby. Z mokra a marastu žížalinců budete mít značnou pravděpodobnost, že tuto ránu citlivou na přesnost zásahu „udusíte" nebo se naopak trochu odtáhnete a míček natopujete. Zkuste jinou strategii. V podzimním a jarním mokru vysoké loby nepotřebujete, protože na změklých greenech zastaví i plošší rány, když mají zpětnou rotaci.

V případě přihrávek ze vzdáleností okolo 40, 50 a 60 metrů si vždy vezměte o jeden loft silnější wedge, než byste zvolili na suché ferveji. Backswing i downswing hrajte zkrácený. Hodně se mi líbí příklad hodinového ciferníku – takový úder hrajte od 3 hodin nápřahu do 9 hodin doprovození úderu dopředu. Zápěstí držte o něco pevnější než při suchém povrchu. Úhel vedení odrazové plochy směrem k míčku zvolte plošší než při klasickém lobu.

Míček vystartuje trochu níž než normálně, ale jeho čisté zasažení je u tohoto redukovaného úderu snazší. Doběh se naučíte snadno kalkulovat během 3 až 4 cvičných ran a podle podmáčenosti greenů. Možná to není rána tak efektní jako vysoký lob, ale z bláta funguje daleko lépe.

Text: Ondřej Kašina
Foto: Titleist


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2025, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...