Léto je v plném proudu, sluneční paprsky nikoho nešetří a mnozí z nás mají tendence se různými způsoby ochlazovat. Je také čas dovolených a cestování. Kombinace zmíněných aspektů však může přinést obtíže a my se mrkneme na to, jak se jich vyvarovat a zpříjemnit si cestování, do vzdálených krajin nebo jen na blízké hřiště.
Ať už tedy člověk vyrazí kamkoli, cílem je dojet v pořádku a v dobré kondici. Dopravní prostředky jsou sice různé, ale způsob cestování si je velmi podobný, tj. sedavý. Je známý fakt, že sedavý způsob života není v souladu se zdravým životním stylem. Při cestování však často není na výběr a jsme donuceni několik hodin sedět, což má vliv na to, že krev v nohou stagnuje a jsou z toho nohy jako konve, tedy těžké a oteklé. Obzvlášť rizikové může být sedavé cestování pro osoby léčící se s křečovými žilami apod. Sed jako takový navíc ovlivňuje aktivitu srdce a snižuje aktivitu metabolismu. Je tedy třeba pomoci dobrému proudění krve, potažmo lymfy.
Nabízí se sezení pravidelně přerušovat, projít se, protáhnout, promasírovat se a třeba se i v rámci možností dynamicky procvičit a nehledět příliš na to, co si myslí ostatní. Vypomoci si lze také kompresními punčochami. Dobrou cirkulaci krve podpoří i volné a prodyšné oblečení. A samozřejmě pitný režim.
Někdy však do cestování pravidelné pauzy nelze zařadit, proto je dobré vybavit se pomocníky, kteří snižují únavu a vyčerpání. Na někoho zabírá silná káva, čaj či chemické stimulanty v podobě energetických nápojů, ale už jste zkusili třeba hořčík? Můžete vyzkoušet hořčíkový olej či hořčík v kapslích. Podobně stimulačně působí i aromatické byliny, které se dnes prodávají ve formě vonných tyčinek, tzv. aromasticků. Většinou se jedná o esenciální oleje a vonné látky, které dle typu mohou člověka pěkně nakopnout, tedy osvěžit tělo i mysl.
Přejít z vedra do chládku je příjemné a osvěžující. Pokud jde o přirozené zchlazení, není třeba se příliš obávat. Nicméně, žijeme v době „klimatizační" a tento výdobytek si mnohdy užíváme plnými doušky na úkor zdraví. Chladný vzduch může způsobit nepříjemné zatuhnutí svalů či zablokování žeber, což nikoho nepotěší. Bolest v krku způsobená klimatizací je velmi nepříjemná a lze jí zamezit zvýšením teploty nebo si krk chránit třeba šátkem. Je třeba také pamatovat, že rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou by neměl přesahovat pět až sedm stupňů.
I v tomto případě se nabízí dodržovat pitný režim, protože klimatizované prostředí má tendenci dýchací cesty vysušovat.
Mnohdy se zapomíná i na to, že se klimatizace může stát zdrojem infekce, pakliže se filtry neudržují v čistotě. Na výparníku klimatizace sloužícího k ochlazování nasátého vzduchu z okolí se sráží atmosférická vlhkost, která může vytvářet ideální prostředí pro tvorbu mikroorganismů a plísní. Navíc tím, že klimatizace vysušuje nosní sliznice, ty pak nejsou chráněny obvyklou vrstvou hlenu, která působí jako bariéra proti vnějším nepříznivým činitelům.
Pokud tedy klimatizace, pak si hlídejte její intenzitu, teplotní rozdíl vůči venkovnímu prostředí a rozhodně se vyvarujte tomu, aby proud vzduchu směřoval přímo na vás, ať už se jedná přímo o klimatizaci či obyčejný ventilátor.
Berte na zřetel, že teplotní šok je pro organismus zátěží a rychlé přechody z tepla do chladu nebo z chladu do tepla tělo příliš dobře nezvládá. Nemusí být tedy problém se jen ochlazovat, ale i odchod z klimatizovaného prostoru do letní výhně. Proto, pokud je to možné, měl by se člověk napřed alespoň trochu aklimatizovat, chvíli setrvat v místě, kde už klimatizace tolik nefičí a třeba se i napít ne příliš vychlazené vody.
Ano, je parné léto a každý člověk má tendenci vyrovnávat teplotu na jemu příjemnou. Proto pouštíme ventilátory, klimatizace, zalézáme do stínu, pijeme chlazené nápoje. Zde se však nabízí jeden trik, který využívají země, které mají s pařáky tisícileté zkušenosti, a tím je pití vlažné či dokonce teplé vody nebo jakéhokoli jiného teplého nápoje. Teplá voda totiž zrychluje metabolismus a tím i proudění lymfy. Po vypití teplého nápoje sice nedojde k ochlazení hned, jak tomu pocitově bývá u ledových nápojů, ale o trochu později, avšak má tendenci tělo udržet déle v komfortním pocitu zvládání parna.
Pomoci zvládat letní počasí a příjemněji cestovat může i vhodná strava, která napomáhá odvodňování, což jsou potraviny jako melouny, citrusy apod. Celkově vzato je vhodné jíst lehká ovocná či zeleninová jídla s minimálním podílem živočišných produktů. Tak ať se vám cestuje, hraje a žije s lehkostí!
Text: Magda Jochmanová
|
Přihlášení Golf News
Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2025, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...
Kontakty
Redakce
Inzerce na www.golfinfo.cz
Inzerce v týdeníku Golf News
Inzerce v časopise Golf
Advertising in Golfinfo.cz in English
Advertising in Golf News in English
GOLF magazine profile in English
Profil časopisu Golf
Profil a ceník Ročenky Golf 2025/26
Profil Hot Travel Revue 2025
Profil Hot Equipment Revue 2025
Profil Hot Wellness Revue 2025
Austerlitz Golf Trophy 20.- 23.5.2025
Czech PGA Tour 2025
World Corporate Golf Challenge
Národní finále 13.8.2025
Kaskáda Golf Trophy 2.-5.10.2025
Grandfinále Czech PGA Tour 2025
CCB, spol. s r. o.
Okružní 19
638 00 Brno
šéfredaktor: Josef Slezák
e-mail: golfinfo@golfinfo.cz
mobil: +420 604 210 053
tel.: +420 545 222 774
RSS Sitemap Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2024. Všechna práva vyhrazena.
Zásady zpracování a ochrany osobních údajů.