LewKdo by se nechtěl pyšnit dlouhou hrou z týčka. Ovšem pozor, délka není všechno, důležitá je také přesnost, někdy platí, že méně je více. Tom Lewis proto přidá pár postřehů, abyste si na každé jamce připravili první ranou příhodné podmínky pro následující úder.

1. Jak vysoko natýčkovat
Jak vysoko týčkovat míček? Existuje spousta teorií, ale žádná vám nedá definitivní odpověď. Hodně to souvisí s loftem drajvru. Máte-li například 10° loft, znamená to, že ve sweetspotu činí úhel líce 10°, o půl palce výš už loft dosáhne hodnoty 12,6°, o půl palce níž se dostaneme na 7,4°. Jednou holí tak můžete zahrát tři různé rány podle výšky natýčkování.
Správná výška se mění v závislosti na charakteru rány a herních podmínkách. Natýčkujete-li si výš, míč víc vystoupá a zároveň mu udělíte méně rotace, takže se „neokradete" o délku. Nižní míra spinu podpoří i delší rolování míčku. Ideální konstelace pro bezvětří a měkčí fervej.
Naproti tomu ve větru, kdy je třeba míček držet níž, oceníte nižší trajektorii, kterou docílíte nižším natýčkováním. Každopádně byste jej nikdy neměli umístit příliš nízko, ani vysoko. V nejvyšší poloze by měl o polovinu přečnívat horní hranu drajvru, v nejnižší poloze horní část míčku lehce přesahuje horní hranu hole.

2. Pozor na bradu
Spousta koučů svým žákům radí, aby drželi hlavu dole, neboť tak docílí větší konzistence drajvů. Podle mě to ale mnohdy přispívá k tomu, že jim ztuhnou ramena a přepínají paže. Pokud bradu držíte dole u těla, pak je obtížné švihnout holí pod tělem. Zkuste se podívat na hráče, jako jsou Dustin Johnson nebo David Duval, jaký si udržují prostor mezi bradou a tělem, aby se hůl mohla volně pohybovat.
Pokud se mi stane, že během kola zahraju několik hooků, začnu si hlídat včasné otáčení, takže paže nejsou pohybem příliš ovlivněny. S tím souvisí i vytažení brady při založení spolu s pocitem, jak se paže do impaktu natahují.

3. Plynulý švih
Každý někdy drajv rád napálí co nejrazantněji, ale pokud vás čeká obtížná rána na relativně úzkou fervej, na podobnou ránu rychle zapomeňte. V takovém případě vezměte rozum do hrsti a soustřeďte se na plynulý pohyb a hladké setření míčku.
Raději akceptujte ztrátu deseti patnácti metrů na úkor razance, neboť se tak podstatně zvýší šance, že do greenu budete hrát z krátce střižené plochy, místo abyste hledali průzor mezi stromy.

4. Jak vyléčit slice
Hlídejte si levou paži. Když hráč, jehož trápí slice, spouští hůl, levá paže se dostává příliš daleko od těla. Kvůli tomu se však hůl přibližuje k míči v otevřené poloze vzhledem k rovině švihu.
Abyste to napravili, proveďte pár cvičných švihů velmi pomalým tempem. Jakmile začnete drajvr spouštět, snažte se levou paži tlačit proti tělu. Osvojte si tento pocit, uvidíte, že paže půjde při spouštění hole zevnitř a slice rychle zmizí.

Foto: PING Golf


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2025, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...